21. 10. 2020

Amarilis

Amarilis patří mezi nádherné květiny, které ocení zejména hospodyňky. Květina je zajímavá nejen svým názvem, ale i svými nádhernými květy. V České republice se Amarilisu říká hvězdník, amarylka či zornice. Amaralis se těší velké oblibě a jeho hojné pěstování přináší mnoho radosti do domácnosti. Není divu, že se květiny těší takové oblibě.
Amarilis je oblíbený zejména proto, že je to rostlina silná, obdivuhodná. Při rozkvětu nám Amarilis poskytuje pohled na nádherné velké květy různých barev a tvarů. Zvláštnosti Amarilisu je architektonický tvar jeho listů a květů. Listy a květy Amarilisu jsou v dokonalé architektonické souhře. Právě pro tyto úchvatné vlastnosti se Amarilis pěstuje od starověku.

Přemýšlíte – li o tom, že si domů pořídíte Amarilis, děláte velmi dobře. Amarilis patří hned po orchidejích mezi druhou nejskvostnější pokojovou květinu. Odolné druhy amarilisu nepotřebují ke svému pěstování skleník a péče o ně, není složitá. Amarilis si zakoupíte v zahradnictvích. V zahradnictví vám poradí s výběrem vhodného druhu.
Právě jste si zakoupili Amarilis a donesli jste ho domů. Postavíte si Amarilis na okenní parapet a začínáte přemýšlet. Přemýšlíte o amarilisu a jak ho pěstovat. Pěstování amarilisu není náročné ani složité. Musíte mu jen věnovat čas, péči a amarlis se vám odvděčí.
Amarilis pochází z Jižní Ameriky. Do Evropy byly tyto květiny dovezená na konci 17. století dobrodružnými cestovateli. Tyto krásné květiny okouzlili nás Evropany natolik, že se dnes pěstují ve velkém. Dnes existují stovky druhů amarilisu. Nové druhy amarilisu vytvořili pěstitelé v průběhu let.

Amarlis jak pěstovat? Při pěstování a péči o amarilis bychom měli mít na paměti to, že tato rostlinka miluje teplo. Pochází z tropického prostředí. Pro své pěstování potřebuje amarilis teplo. Zapomenout nesmíme ani na to, že je amarilis pro člověka i zvířata jedovatý.

Amarilis jak pěstovat – rady

1. Přesazování amarilisu
V případě, že seme si nekoupili v obchodě amarilis nový, musíme cibulku amarilisu přesadit. Cibulku amarilsu přesazujeme na pšlomu února – března. Po přesazení začne cibulka rašit. Cibulku přesazujeme do květináče tak, aby zhruba půlka cibulky vykukovala. Počítat musíme s tím, že až amarylis vykvete, bude vážit půl kila a musíme do květináče přidat tyčku. Tyčka vytvoří amarilisu oporu a přivážeme jej k ní.
2. Substrát pro amarilis
Substrát použijeme pro pokojové rostliny. Ovšem musí být kyselejší. Před nasypáním substrátu, vysypte dno květináče říčním pískem. Říční písek uchrání kořínky amarilisu před hnilobou.
3. Zalévání amarilisu
Zpočátku zaléváme amarilis jen jednou za týden. Máme tak jistotu, že nám cibulka neuhnije. Po vyrašení stvolu amarilisu zalévá třikrát do týdne. Kropte pouze hlínu okolo amarilisu, nezalévejte cibulku.
4. Teplota pro amarilis
Amarilis má rád teplo a sluníčko. Přes zimu by se teplota v pokoji měla pohybovat okolo 25 stupňů Celsia. V létě by teplota měla být 30 stupňů Cesia. Amarilis můžeme v létě nechat i na balkóně či zahradě.
5. Uschování na zimu
Od záři amarilis uschovejte do bytu. Postupně ubírejte zálivku. V zimě nechejte amarilis v suché místnosti, kde bude teplota 10 stupňů Celsia.




4 komentáře:

  1. Jindří letos mě vůbec nevykvetl (✷‿✷)hezký den (✷‿✷)

    OdpovědětVymazat
  2. Leni máš to nádherné zdravím ************************a hezký večer ..

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji Bětuško (✷‿✷) dobrou noc (✷‿✷)

      Vymazat