5. 10. 2020

Ašvaganda



Ašvaganda zlepšuje kondici od hlavy až k patě

Ašvaganda je kořen indické byliny withánie snodárné (Withania somnifera). Je po tisíciletí užíván v tradiční ayurvédské medicíně jako Rasayana, tedy prostředek podporující mladistvý stav těla i ducha. Moderní věda popisuje působení ašvagandy jako adaptogenní, tedy celkově zvyšující psychickou a fyzickou odolnost organismu vůči nejrůznější stresové zátěži. Široké spektrum léčebných účinků je způsobeno obsahem více než 80 různých biologicky aktivních látek, alkaloidů, steroidních laktonů, fytosterolů, flavonoidů, saponinů, oligosacharidů a tříslovin.


Ašvaganda, indická rostlina známá snad po celém světě. Můžeme jí také vídat pod jejím latinským jménem Withania somniferum, nebo českým Vitánie ašvaganda. Z botanického hlediska se jedná o středně vysoký keř dorůstající výšky až dvou metrů. Má dřevnaté větvě poseté řapíkatými listy o délce 3-10 centimetrů a šířce 2-7 centimetrů. Větve působí, že mají šedou barvu, za což mohou jemné chloupky. V období květenství bychom poznali Ašvagandu bezpečně. Její větve totiž zdobí krásné pětičetné květy žlutozelené barvy. Po odkvětu zůstane po květech pouze plod. Tím je menší lesklá kulička žluté barvy ukrytá ve stálém kalichu. Ano, dobře ji známe. Jistě jsme ji někdy registrovali na nápojích, nebo v jídle jako ozdobu. Velmi zdravou ozdobu, nutno podotknout. Je to právě díky jejím účinkům na náš organismus - Ašvaganda se rychle rozšířila po celém světě. Původem je jí však stále Indie, kde se stala součástí tak zvané Ajurvédy. Jedná se o tradiční indické léčitelství sahající až do védského období - cca 5000 let zpět. Její účinky jsou velmi podobné Ženšenu. Spadá do kategorie stimulantů, ale i afrodiziak. Na rozdíl od Ženšenu však nemá tolik vedlejších účinků, proto je vhodnější pro vyšší procento lidí. Do Evropy se Ašvaganda dostává během 16. století spolu s obchodníky a cestovateli z Asie.
Určitě nás napadlo, jestli si můžeme tento přínosný keř vypěstovat na naší zahrádce. Můžeme - nejvhodnější doba pro výsadbu je květen. Během něj už nehrozí nízké noční teploty. Semínka jen položíme na půdu a jemně je zatlačíme. Pro lepší podmínky bychom je měli překrýt fólií. Půda musí být neustále vlhká a dobře hnojená. Na konci srpna bychom měli přesunou rostlinku do tepla domova, jelikož špatně snáší zimu - velmi rychle by uhynula. Pojďme si povědět něco k samotnému složení a účinkům.

Účinné složky v Ašvagandě

Ašvaganda obsahuje především mnoho alkaloidů, mezi které patří i withanolidy (pojmenované po Ašvagandě samotné). Dále bychom narazili na ostatní tropanové alkaloidy, laktony, glykosidy, aminokyseliny, vitamíny, antioxidanty, ale i minerály. Jak je vidět, obsažených látek je opravdu mnoho. Co vše způsobují?

Jak Vitánie účinkuje?

Jak jsme již zmínili, účinky jsou velmi podobné Ženšenu. Ašvaganda tak působí nejen na naše tělo, ale i na naši duši. Může účinkovat na libido, paměť, také na imunitní systém. Za to jsou zodpovědné především aminokyseliny, antioxidanty a vitamín C. Stimuluje se tak i vytváření kolagenu a dochází ke stabilizaci našeho metabolismu. Člověk je tak méně náchylný na únavu. To jsou samozřejmě jen některé z mnoha účinků.

Dávkování Ašvagandy

Abychom mohli co nejlépe využít účinky Ašvagandy, musíme ji umět správně úžívat. S tím je spojena i denní dávka. U drti z kořene za ni považujeme 3 - 5 gramů, což je 3-5 našich odměrek 1 g.

Jak připravit drť

Drcený kořen bychom měli umět správně připravit. Můžeme z něj vytvořit odvar. Stačí dávku povařit ve vodě, nebo v mléce po dobu 5 - 7 minut. Odvar užívejme 2x denně.

Možné kombinace

I u Ašvagandy narazíme na kombinace s ostatními rostlinkami. Vzhledem k účinkům se hodí Maca peruánská a Ženšen pravý. V obou případech dochází k zesílení účinků. Pokud bychom chtěli účinky situovat jen na metabolismus, můžeme nakombinovat s Guaranou.

Vedeljší účinky užívání Ašvagandy

Užívání této rostliny je považováno za bezpečné. Jediné skupiny, u kterých je nutna konzultace s lékařem jsou těhotné, kojící ženy, děti do 6 let a osoby s nízkým krevním tlakem.
Withania Somnifera



4 komentáře:

  1. Odpovědi
    1. Jíťo já také ne , ale zaujal mě článek 🌼💕🌸

      Vymazat
  2. Tak to teda vůbec neznám děkuji přečetla sem si to 🌺🌹🌼🌺🍀🌞

    OdpovědětVymazat