12. 8. 2021

 

Okrasná kopřiva – pěstování:

Okrasná kopřiva (africká kopřiva)  – koleus hybrid – je zajímavá a nenáročná rostlina pocházející z tropické Afriky a Asie, která se u nás pěstuje především jako letnička. Okouzlí zajímavým olistěním, které bývá ve výrazných barvách a jejich kombinacích. Existují stovky kultivarů s listy v odstínech zelené, purpurové, fialové, zářivě žluté, oranžové až hnědé či růžové nebo červené. Listy bývají lemované nebo žilkované kontrastními barvami. U některých odrůd se zelená barva vůbec nevyskytuje.

Proč název okrasná kopřiva?

Celkový vzhled rostliny připomíná kopřivu, patří stejně jako ona do čeledi hluchavkovitých. Jde o rostlinu keřovitou, ozdobnou listem. 

  • Coleus hybrids

    Hranatá lodyha nese vejčité, zašpičatělé, zubaté či u některých rostlin různě zvlněné a prolamované listy nejrůznějších zelených, žlutých, červených a hnědých odstínů v různých kombinacích. 

  • Listy mohou být žíhané, mramorované, skvrnité i jinak vzorované. Pěstují se rostliny se zkadeřenými listy, popřípadě s dlouhými listovými úkrojky.
  • Květenství (klas) drobných, trubkovitých, šeříkově modrých kvítků je nenápadné, a pokud nebudete chtít získat semena, je lepší ho včas štípnout, aby se rostlina nevysilovala a udržela si déle kompaktní tvar. Kvetoucí rostliny se totiž většinou příliš vytahují a květní stvoly pak mají řidší olistění.

Okrasná kopřiva – pěstování

Okrasná kopřiva je teplomilná a světlomilná rostlina, z čehož vyplývají i nároky na pěstování a umístění rostlin: 

  • V zimě už při teplotě 10 stupňů Celsia shazuje rostlina listy, často zahnívá a hyne, zejména při nadměrné zálivce. 
  • Při nedostatku světla ztrácejí listy své zajímavé vybarvení. 

Vzhledem k těmto nárokům se africká kopřiva pěstuje většinou jako jednoletá rostlina, tedy pouze od jara do podzimu

Zvláště krásné rostliny je však možno uchovat i přes zimu. Jak?
  • Poskytněte jim světlé místo s teplotami 12 až 15 stupňů Celsia a zalévejte je jen tak, aby nepřeschl půdní bal. 
  • Na jaře kopřivu hluboce seřízněte, odříznuté části můžete použít k řízkování a získat tak mladé rostliny, vždy lépe rostoucí a krásnější než přezimované.

  • Zálivka by měla být mírná, zejména v zimě, ale i po zbytek roku. 
  • Rostliny lze přihnojovat plným hnojivem bez vápníku, a to od zahájení vegetace do srpna. Vhodné je hnojení  zředěným výluhem sušeného kravince.
  • Okrasné kopřivě se nejlépe daří v lehčí živné směsi drnovky, listovky a pařeništní zeminy s příměsí písku. Dobře roste v hydroponické kultuře v keramzitu.

Okrasná kopřiva – množení

Coleus se množí semeny nebo řízkováním zelených výhonů

  • Řízkuje se v březnu až dubnu do písku nebo keramzitu. Mladé rostlinky se přesazují po jedné do menších květináčků nebo dvojitých nádob pro hydroponii. Během léta vytvoří krásný keřík. 

  • Semeno sebrané po dozrání rostlin se vysévá na jaře a klíčí po 10 až 14 dnech. Vysévá se podle možnosti třeba už od února, mladé rostlinky musí mít zajištěn dostatek světla a tepla. Přepych jí se podle potřeby vždy, když se vzájemně začnou dotýkat listy. Nakonec se přesadí do květináčů, truhlíků či jiných nádob. 

Aby rostlina zůstala kompaktní, čas od času zaštipujte konce nových výhonků. Ze stejného důvodu odstraňujte i ​​květenství, a to hned, jakmile se objeví.

Zdroj: https://www.obyvat.cz/okrasna-kopriva-pestovani/

 

 

4 komentáře:

  1. Je moc pěkná,sestra ji má na zahradě.Já ji kdysi snad měla doma

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já je mám letos také na lodžii. Krásně rostou. Nenáročné.

      Vymazat
  2. Máš zde zajímavé články, jen nechodím už tolik komentovat ale chodím se Leni dívat.❣️👍

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ivetko, zajdi se juknou a nemusíš komentovat, stačí , když občas dáš o sobě vědět. Já vím, jsi smutná z odchodu Slávky, také je mi to moc líto. papa ⚛ ღ ♥

      Vymazat