17. 8. 2021

 

Sasanka japonská – pěstování:

Sasanka japonská začíná kvést koncem srpna a něžnými květy pastelových barev vás bude těšit až do října. Pro svou výšku se hodí spíše do zadních částí květinových záhonů a upřednostňuje místa, kde příliš nesvítí slunce. Jak ji pěstovat?

Sasanky se představují

Rod sasanka má poměrně široké zastoupení a zahrnuje desítky druhů trvalých rostlin, které můžeme rozdělit podle doby kvetení na časné jarní, letní a ty, které kvetou od konce léta do pozdního podzimu. 
Sasanky ve volné přírodě rostou na okrajích vlhkých lesů, kde je před sluncem chrání koruny stromů. Proto i v zahradách uvítají polostín nebo stín, takže je klidně můžete vysadit i pod stromy nebo keře, kde je mírné vlhko

Sasanky se uplatní zejména v zahradách venkovského a přírodního stylu. Dají se pěstovat jako solitéry, ale ještě lépe vyniknou ve skupinové výsadbě
Jako doplňkové rostliny k sasankám můžete použít další stínomilné rostliny – např. funkie, čechravy, přilbice, ploštičník, barvínek, kapradiny, ale i rododendrony či jalovce. 
Pozor, kontakt se šťávou sasanek může podráždit pokožku (čeleď pryskyřníkovité!).

Sasanka japonská – vizitka rostliny

Sasanka japonská – Anemone japonica = Anemone hupehensis. 
Jak vidíte, v terminologii se můžete setkat se dvěma latinskými názvy. Druhý přívlastek je přesnější – vychází z pravého původu této půvabné rostlinky. Domovinou sasanky japonské totiž kupodivu není Japonsko, nýbrž čínská provincie Hu Peh. Protože se ale v japonských zahradách sasanka pěstovala po dlouhá staletí, botanici ji označili za místní rostlinu a přiřkli jí přívlastek „japonská“, který se ze zvyku používá dodnes.

Sasanku japonskou charakterizují:

  • pětičetné miskovité květy, velké 5 až 6 centimetrů, které mohou být jednoduché nebo poloplné. Bývají bílé, růžové, světle fialové či červené. Uprostřed je věneček žlutých tyčinek. Vyrůstají na rozvětvený stoncích a tvoří řídká květenství;
  • nápadné jsou i tmavozelené trojčetné listy se zubatými okraji, které rostou převážně na nižších částech stonku. Jsou dlanité, hluboce laločnaté, podobné vinné révě.

Sasanka japonská dorůstá do výšky od 50 do 120 cm.

Sasanka japonská – nároky na pěstování

  • Sasanka japonská je nenáročná rostlina, které se bude dařit všude tam, kde je neutrální nebo mírně kyselá půda s dostatkem humusu, dobře propustná. Díky kořenovým odnožím se rychle rozrůstá. 
  • Na živiny není náročná, takže ji nemusíte přihnojovat, ale dobře prosátý kompost na jaře ocení. 
  • Během suchého počasí je třeba sasanky zalévat, jinak vadnou a nekvetou. Nedostatek vláhy se může projevit i hnědnutím listů.

Před zimou

  • Na podzim je vhodné nasypat k sasankám spadané listí, které přes zimu zetlí. Listí poslouží jako přikrývka, která je potřebná hlavně během holomrazů. Rostliny sice dobře odolávají mrazům, ale jen do -23 °C, proto je dobré ponechat ochranu až do jara. 
  • Půdu nad kořeny lze přikrýt i tenkou vrstvou vyzrálého kompostu nebo chvojím
  • Můžete také nechat sasance na zimu celou nadzemní část, aby ji před silnými mrazy chránila. Sestřihněte ji až po skončení mrazů, na jaře, přibližně ve výšce 2 cm nad zemí.

Zimu sasanka přežívá pomocí podzemních hlíznatých, dužnatých kořenů. Pokud po výsadbě dobře zakoření, rychle se rozrůstá a časem vytvoří mohutný trs, který bohatě kvete.

Sasanka japonská – rozmnožování

Rostlina se rozmnožuje kořenovými výhonky, které se mohou dělit a přesazovat na jaře nebo na podzim. Hlízovité kořeny se vysazují do hloubky cca 5 – 8 cm. Sasance někdy trvá delší dobu, než se řádně uchytí. Když se to však podaří, stane se z ní dlouhověká a bezproblémová rostlina.

Sasanku japonskou můžete dobře pěstovat i ve vegetačních nádobách.

 

Zdroj:   https://www.obyvat.cz/sasanka-japonska-pestovani/

 

 

 

4 komentáře:

  1. Hezká květinka.Já znám tu naši co tvoří na jaře někde úplné koberce.
    Leni,měj se hezky.Konečně snad v noci zapršelo

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahojky Jíťo tu jáí také a ta co roste v lese. U nás také pršelo, ale děsně se ochladilo ⚛ ღ ♥

      Vymazat