Lýkovec – pěstování: Mnoho rostlin sice krásně kvete, ne všechny však dokážou intenzivně vonět. To takový lýkovec jedovatý nejen parádně ozdobí vchod vašeho domu, ale přivítá vás krásnými květy a vůní už v zimě . Jde o dekorativní, pomalu rostoucí keř, co je u malých zahrad velká výhoda.
Lýkovců je na 50 druhů Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) Při sázení lýkovce dejte pozor na kořeny Pěstování lýkovce Toxicita lýkovce Lýkovců je na 50 druhů
Daphne cneorum (lýkovec vonný)
Daphne alpina ( lýkovec alpský ), Daphne giraldii ( lýkovec Giraldův ), Daphne x burkwoodi ( lýkovec Burkwoodův ), Daphne cneorum (lýkovec vonný ) nebo třeba Daphne odora Aureomarginata . To jsou jen některé z padesáti druhů lýkovců, které se vyskytují prakticky po celé Asii a Evropě . Najdeme mezi nimi keře stálezelené, poloopadavé i opadavé . Jejich drobné, trubkovité, čtyřcípé květy většinou intenzivně nasládle voní . Kromě typické růžové barvy se dnes objevují i odrůdy se žlutými květy. Na místě květů se po odkvetení vytvářejí červené bobule ( plody ).
Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)
Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)
V dnešním článku si představíme lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) , který dorůstá výšky až 150 cm. Vyznačuje se šedozelenými listy a růžovými květy , které se objevují ještě před vyrašením listů . Šedozelené, úzké listy dlouhé až osm centimetrů vyrůstají střídavě, převážně jen na koncích větví.
Po odkvětu tvoří rostlina, stejně jako ostatní lýkovce, plody – červené bobule . Ve volné přírodě se tento lýkovec vyskytuje i u nás.
V zahradách se pěstují jeho šlechtěné odrůdy, které mají intenzivnější barvu květů. Např. odrůda ‚Alba‘ má květy zcela bílé.
Lýkovec jedovatý kvete již od konce ledna až počátku února , po odkvětu, jak už bylo řečeno, zaujme šedozelenými listy. Na podzim jej ozdobí plody.
Při sázení lýkovce dejte pozor na kořeny
Při vysazování lýkovce buďte opatrní,
protože rostlina je velmi citlivá na kořenový bal. Nepoškoďte ho,
opatrně jej přemístěte do jámy. Měla by být 1,5 – 2 krát větší než
nádoba, ve které jste rostlinu koupili. Jámu zasypte zeminou, rostlinu
dobře zalijte. Lýkovec zasaďte do běžné zahradnické zeminy. Můžete přimíchat malé množství písku. Povrch zasypte drcenou kůrou, která bude substrát chránit před vysycháním.
Pěstování lýkovce
Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)
Lýkovec má rád polostinné místo, je vhodný do skalek nebo jako podrost stromů.
Nejvíce mu vyhovuje vápenatá, vlhká, ale dobře propustná půda. V prvním roce po výsadbě ho chraňte před mrazem a nepřízní zimního počasí. Je citlivý na sucho, proto potřebuje během suchého období zálivku. Řez nevyžaduje, odstraňují se pouze suché a poškozené výhonky. Nesnáší přesazování.
Pěstování lýkovce na balkoně
Při pěstování na balkoně vyberte rostlině mírně zastíněné stanoviště a dbejte na to, aby netrpěl nedostatkem vláhy. Vysadit k němu můžete například časné jarní cibuloviny – šafrány a sněženky.
Toxicita lýkovce
Celá rostlina je prudce jedovatá , proto není vhodná do zahrad, kde mohou pobývat děti bez dozoru. Otrava lýkovcem se projevuje krvavými průjmy. N ěkdy stačí pouhých 5 bobulek .
U některých lidí dlouhodobé vdechování vůně může způsobit silnou bolest hlavy.
Krásná květinka,škoda,že jedovatá.Jenže takových je
OdpovědětVymazatJe pěkná, jsou to takové zajímavosti, člověk to ani nezná.
Vymazat