Černooká Zuzana – pěstování:
Zaplavte fasádu svého domu žlutým květinovým mořem! Tato nenáročná popínavá i převislá rostlina (záleží na způsobu pěstování) velmi rychle dosáhne výšky jednoho až dvou metrů. Tímto květinovým zázrakem se můžete kochat od května až do října. Navíc černooká Zuzana přitáhne svým okouzlujícím vzhledem na vaše balkony, pergoly nebo terasy i zrak kolemjdoucích.
Pár slov o černooké Zuzaně
Thunbergie (Thunbergia alata) – smatovka křídlatá – černooká Zuzana patří botanicky k paznehtníkovitým rostlinám (Acanthaceae), tedy k čeledi s tropickým a subtropickým rozšířením. Pochází z východní části Afriky, kde roste jako stálezelený popínavý keř.
Nejoblíbenější odrůdy s oranžovými a žlutými květy s černým středem (odtud černooká Zuzana) se objevují prakticky přes celé léto a tvoří na sytě zeleném listí pěkný kontrast. Tím se dá lehce oželet na pnoucí rostliny poměrně malá výška, do níž v našich podmínkách dorůstá – maximálně 2 metry.
Černooká Zuzana – pěstování
Černooká Zuzana dává přednost teplým a chráněným stanovištím, přičemž její použití je dvojaké:
- Můžete ji nechat šplhat na zdi domu, nechat jí obrůstat pergolu, plot nebo jí umožnit, aby se vinula kolem tyčky.
- Bez pnoucí podpěry naopak získáte převislé rostliny do balkonových truhlíků nebo do závěsných ampulí.
Jak na to
- Černookou Zuzanu je třeba vysévat již koncem února nebo začátkem března do plochých misek, nejlépe pod sklo nebo fólii.
- Klíční teplota by měla být kolem 19 stupňů Celsia.
- Pamatujte na to, že semenáčky Thunbergie musí dostat po vyjednocení včas oporu, aby navzájem neprorostly.
- Po zmrzlých mužích pak mladé rostlinky můžete vysazovat ven.
- Co se týče půdy, bude se černooké Zuzaně dařit v propustné půdě bohaté na vápník a živiny.
- Důležitá je také pravidelná a dostatečná zálivka – ovšem pozor na přemokření! Pokud budete rostliny pěstovat v nádobě, pamatujte na dobrou drenáž.
- Aby se rostlině dařilo a byla co nejkrásnější – jak vzrůstem tak i květem – jednou až dvakrát týdně ji přihnojujte, nejlépe univerzálním hnojivem.
Množení
Jakmile už jednou černookou Zuzanu budete mít, můžete si nasbírat semena pro příští období. Rostlinu je možno také množit řízkováním. Někteří pěstitelé volí na konci letní sezony zazimování černooké Zuzany. Můžete to vyzkoušet také.
Rostliny seřízněte zhruba 30 cm nad zemí a přeneste je do místnosti s teplotou kolem 10 stupňů Celsia. Samozřejmě je třeba omezit zálivku a na jaře květinu přesadit. Zjara, poté co rostlinu přemístíte do teplejší místnosti, měla by obrazit novými výhonky, ze kterých se posléze dočkáte krásných květů.
Vyzkoušejte
Vysejte semínka. Jakmile budou mít rostlinky pár lístečků, přepíchejte je do jogurtových nebo rašelinových kelímků a zaštípněte špičku. Rostlina se krásně rozvětví. Po nějakém čase zaštípněte špičky ještě jednou a potom už nechejte černookou Zuzanu růst. Do velkých květníků vysazujte po třech rostlinkách a táhněte je po provázku nahoru nebo nechte viset jako vodopád.
Zdroj:https://www.obyvat.cz/cernooka-zuzana-pestovani/
Leni, Zuzanu mám moc ráda, je to taková veselá kytička. Zdraví Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Krásný slunečný den Leno, ano je krásná ⚛ ღ ♥
VymazatKrásný název,ale asi neznám
OdpovědětVymazatTo tedy ano. Je hezká. Prima den.
Vymazat