13. 9. 2021

 

Orlíček – pěstování:

Orlíček (Aquilegia), s jehož květy s nezaměnitelnými tvary se ve volné přírodě i na zahrádce můžete setkat zase na jaře, v měsíci lásky, se v zahradách pěstuje již od středověku.
Tato mrazuvzdorná trvalka působí pěkně členitým olistěním a graciózně skloněnými květy. Jsou zavěšeny jako zvon kalíškem dolů, přičemž prodloužené květní lístky mají směrem vzhůru zahnuté ostruhy, připomínající orlí drápy. Na základě tvaru květu byl odvozen český i latinský název této půvabné rostliny.

O rostlině

Orlíček

Květy orlíčků jsou tak hluboké, že je dokáží opylovat pouze čmeláci s dlouhým sosákem. Jejich typické zbarvení bývá červené, fialové či modré, objevují se ale také kultivary s úplně bílými nebo růžovými kvítky.

S orlíčkem, který podle druhu může dorůstat do výšky 15 – 90 cm, se můžete setkat prakticky v celé Evropě. Dále v mírných pásmech Asie a v severní Africe, odkud byl zavlečen do Severní Ameriky.

U nás na něj můžete narazit ve všech nadmořských výškách – až do 1200 m n. m.

Ve volné přírodě se s ním nejčastěji setkáte ve světlých lesích, v křovinách, v lesních pasekách a na suchých loukách, kde se obvykle vyskytuje vápenitá půda nebo alespoň podloží.

Pěstování

Orlíček má rád lehčí vápenité a mírně vlhké půdy s dostatkem humusu. Vyhovují mu světlá nebo polostinná stanoviště, kde nepraží přímé sluníčko.

Rostlina patří mezi takzvané krátkodobé trvalky. Znamená to, že její životní cyklus trvá dva až tři roky.

Množení

Zkušenější zahradníci se mohou do množení pustit dělením trsů, je to však riskantní, protože rostlina poměrně špatně snáší přesazování. Mnohem lepší je dubnový výsev (po předchozím promrznutí semínek).

Pokud nemusíte v zahradě počítat s každým centimetrem, dobrou zprávou pro vás může být, že orlíček se rozšiřuje samovýsevem. Tím pádem se o místo, na kterém se nachází, nemusíte příliš starat.

K novým kultivarům možná při pěstování dopomůžete i vy. Rostliny se mezi sebou totiž velmi snadno kříží. A tak se může stát, že barvu květu, kterou letos obdivujete u souseda, můžete za rok, za dva objevit i na svém pozemku. Pokud si tedy koupíte bílý orlíček, za rok vás může překvapit modrými nebo růžovými květy. I proto je pěstování této rostliny opravdová zábava. Aby pokračovala i v příští sezoně, rostliny po odkvětu nestříhejte (!!), aby mohla semena dozrát.

Protože orlíčky nesnášejí silnou kořenovou konkurenci, vysazujte je raději do skupin, a nikoli střídavě mezi jiné rostliny.

Využití orlíčků v zahradě

Orlíček můžete kombinovat se srdcovkou (Dicentra), prvosenkou (Primula), lupinou (Lupinus) nebo s růžemi. Pokud budete potřebovat vyplnit volné místo v záhoně trvalek, tato rostlina vám udělá dobrou službu. A doma?

  • Orlíček potěší i v malých voničkách ve váze.
  • Příjemným doplňkem jsou po odkvětu tobolky.
  • Při aranžování kytic se jako výplňová zeleň uplatní i šedozelené listy.

Jedno upozornění na závěr

Přestože nádherné květy orlíčků připomínají královskou korunu a jsou jako z pohádkového světa, pokud máte malé děti, buďte opatrní. Za půvaby této rostliny se totiž skrývá jed – to platí jak pro stonky i listy a květy.

Zdroj: https://www.obyvat.cz/orlicek-pestovani/

 

 

4 komentáře:

  1. Leni, orlíčky pěstavala moje babička i mamka. Jsou opravdu tak krásné! Zdraví Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
  2. Zdravím Leni. Babička je měla také na zahradě a sestřenka jich má hodně a pestré barvy. Na zahradě se tlo vysemení, ale v květináči se tomu nedaří. Prima den.

    OdpovědětVymazat
  3. Ten je nádherný Sestra má fialový a už jsem ho mockrát fotila

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mě se hrozně líbí, ale na lodžii v květníku nejdou. Mě alespoň ne.

      Vymazat