5. 11. 2021

Harpyje

Vidím ji poprvé s člověkem pospolu – až k neuvěření! Harpyje je nejsilnější dravec na světě. Žije v tropických deštných pralesích Střední a Jižní Ameriky a živí se hlavně opicemi. Její drápy jsou delší, než má medvěd grizzly.




 
Tento článek je o bájném tvoru. O jihoamerickém dravci pojednává článek:
Harpyje pralesní.






Harpyje (též harpie, nebo harpye) jsou mytické bytosti (monstra) antické mytologie, zobrazované jako napůl ženy napůl ptáci.

Slovo harpyje vzniklo z řeckého slova harpazein (ἅρπάζειν, tj. rvu, uchvacuji). Ve starověkém Řecku byly jakousi personifikací bouře a mračen. Ve středověku se z nich postupně staly zlovolné, lidem škodící bytosti. 

Vzhled

Popis harpyjí je poměrně komplikovaný, neboť se postupem času představa o harpyjích měnila a nejasný je i jejich počet. Jejich rodiče jsou mořský bůh Thaumás a bohyně Élektra.

Původní představa harpyjí byla velmi neurčitá a byly zosobněním bouře. Jejich původní posláním bylo unášet duše zemřelých do podsvětí. Již v antickém Řecku se jejich představa dostala do podoby žen s křídly, byly tedy podobné antickým Sirénám. Později byly vyobrazovány jako ptáci s lidskou, zpravidla ženskou nebo dívčí hlavou. Nakonec se jejich hlava změnila na hlavu staré ošklivé ženy.

Základní představu si lze učinit z Hésioda, který uvádí existenci dvou harpyjí – Alléktó (Vichřice) a Ókypeté (Rychloletá), později k nim přibyla ještě třetí harpyje Kelainó (Mrákotná-temnomraká). Homér navíc uvádí Podargu (Rychlonohou).

V jiných představách je harpyjí blíže nespecifikovaný vyšší počet, ve středověku se prakticky jednalo o druh zlovolných bytostí jejichž počet nebyl nijak omezován, např. Dante Alighieri v Božské komedii (Peklo, XIII, 102/103) uvádí Harpyjí hejno v listí se jí pase, a bol jí působí a bol jí vodí.

Podle starověkých předpokladů se harpyje oplodňují větry, jejich děti jsou pak nejrychlejší a nejlepší koně (např. Achilleovi či Aldrastův Oreión). 

iroká křídla, tváře lidských tvarů,

na nohou spáry, břicho opeřené
a k nářku užívají zpěvu darů 

Harpyje v mytologii:

Harpyje vystupují v několika řeckých bájích. Nejznámější je o slepém Fíneovi, který byl nadán věšteckým uměním, ale protože ho zneužíval, bohové ho oslepili. Jeho druhá manželka Eidothea ho přesvědčila, že za slepotu mohou synové z prvního manželství, které z duše nenáviděla. Podle jedné verze je Fíneus uvrhl do žaláře, podle druhé je nechal zakopat za živa. Proto na něj byl seslán trest neukojitelného hladu a kdykoliv se chtěl najíst, Harpyje přiletěly, vše snědly a co nestačily, to pokálely. Od Fínea byly zahnány až při výpravě Argonautů, kdy byly Harpyje nuceny slíbit, že ho již nechají být a nebudou mu dále ubližovat.  

Harpyje v heraldice:

Harpyje pronikla také do heraldiky, kde bývá zobrazována jako figura orla s dívčím obličejem a poprsím.  

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Harpyje

 

 

 

 

 

5 komentářů:

  1. Hodně zajímavý dravec.Také jsem o něm neslyšela a neviděla.Je jak z pohádky.
    Měj hezký den

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahojky Jíťo, je to fakt zajímavé čtení. Prima víkend.

      Vymazat
  2. Leni to je hodně zajímavý článek. Díky za něj.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahojky Jaruško, občas se tu něco najde. Také mě zaujal. Hezký víkend.

      Vymazat
  3. Nooooo tak ještě že ho u nás nemáme, asi bych se strachy pos***hihi ale díky Leni za moc zajímavý článek :-)

    OdpovědětVymazat