14. 6. 2022

 

Orchideje královny naší přírody.


Orchideje většinou považujeme za cizokrajné rostliny, které se v našich podmínkách mohou pěstovat pouze jako pokojové květiny a mají velký okruh obdivovatelů. Naproti tomu o naše domácí druhy orchidejí se zajímá jen málokdo.

Samozřejmě, zdejší volně rostoucí orchideje nejsou nijak velkolepé. Vedle těch exotických možná vypadají jako chudé příbuzné, ale své kouzlo dozajista mají. Teď jen aby se ono kouzlo rychle ze světa nevytratilo. Všechny naše orchideje totiž patří mezi ohrožené druhy.

Zájem o orchideje exotických druhů je velmi starý, v 19. století vypukla dokonce jakási orchideománie, kdy známkou opravdového bohatství byl i skleník s těmito cizokrajnými rostlinami.

Menšímu zájmu lidí se těší domácí druhy orchidejí, zemní orchideje z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae). Všechny druhy našich orchidejí bez výjimky žijí v symbióze s podhoubím různých druhů hub, tedy v orchideové mykorhize. Jedná se o oboustranně výhodné soužití, ze kterého profitují obě strany. Jeden podporuje růst toho druhého a nijak si vzájemně neškodí. Vztah mezi oběma partnery musí být dokonale vyvážený, a pokud dojde k jeho narušení, může se oboustranně výhodné soužití stát pro jednu či obě strany osudné.

V ČR se zatím ještě stále můžeme setkat s asi 24 rody vstavačovitých, které sdružují celkem asi 60 druhů zemních orchidejí. Počty jedinců zemních orchidejí však stále klesají. Bohužel se vždy najdou neukáznění „pěstitelé“, kteří se snaží o přesazení těchto krásek do vlastní zahrady. Neuvědomují si, jak lehce přetnou citlivé pouto mezi orchidejí a její spřízněnou houbou. Jedna bez druhé nemohou žít a drtivá většina orchidejí po přesazení stejně uhyne. Pro zachování těchto nevšedních krásek je tedy důležité zemní orchideje jen pěkně s odstupem obdivovat, ale netrhat a nevyrývat, což je stejně zakázáno zákonem a provinilci riskují velmi tučnou pokutu.

5 nejkrásnějších zemních orchidejí z naší přírody Vápnomilný rudohlávek patří k našim nejkrásnějším orchidejím. Občas se objevuje na slunných loukách. Vykvétá zářivě růžovými květy během června a července.

 

Kruštík tmavočervený (Epipactis atrorubens)

Trvalka s červeně zbarvenými květy vysoká 20–40 cm, s široce vejčitými listy, často z rubu načervenalými. Vyskytuje se ve světlých listnatých i jehličnatých lesích, ale i na skalách a podél cest. Vykvétá od května do července. 


 Střevičník pantoflíček


                                                                Hlavinka horská
 
Rudohlávek

 Prstnatec bezový


Vstavač osmahlý

Vstavač nachový
                                                               Prstnatec májový

 
Pětiprstka hustokvětá

Tořič čmelákovitý
 
Pro svou ohroženost patří většina našich orchidejí mezi chráněné druhy. Znamená to, že je zakázáno jejich trhání, vyrývání i jakékoliv ničení jejich stanovišť. Naopak nutná je uvážlivá péče o místa jejich výskytu.
 
 

 

 


2 komentáře: