13. 10. 2020

Šalvěj lékařská

Šalvěj patří do čeledi hluchavkovitých. Člověkem je přitom využíváno hned několik druhů. Tak například šalvěj divotvorná, jak už sám název napovídá, patří mezi halucinogeny. Na tomto místě se ovšem zaměříme na šalvěj lékařskou (Salvia officinalis L.), což je rostlina, která je z hlediska využití člověkem opravdu všestranná. Používána je totiž pro své léčivé účinky, ale uplatnění nalézá rovněž v kosmetice a také v kuchyni, neboť patří mezi oblíbené koření. A kdo zná film Saxana, dobře ví, že šalvěj lékařská neboli „babské ucho“ možná má i nadpřirozené účinky…

Popis šalvěje lékařské

Šalvěj lékařská je vytrvalá rostlina podobající se keři, která dorůstá až do výšky 70 cm a nejčastěji kvete od května do července. Květy jsou světle fialové či bílé a plodem je tvrdka. Používána byla již ve starověku, přičemž její původní domovinou je oblast Středomoří. Postupem času se však odsud rozšířila a dnes je velmi populární i u nás. Tato rostlina obsahuje mnoho látek, z nichž za zmínku stojí silice, třísloviny, saponiny, některé kyseliny, vitamíny, stejně jako minerální a hormonálně účinné látky.

Vnitřní využití šalvěje

Při vnitřním použití mají mnohé pozitivní účinky na lidské zdraví zejména nať a listy. Často jsou využívány při žaludečních a střevních problémech, jakož i při potížích se žlučníkem či nadýmáním. Popsán je ovšem i kladný vliv na krevní běh a nervovou soustavu. Šalvěj lékařská má také protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Navíc zabraňuje nadměrnému pocení, a to zejména v období puberty či klimaktéria. Vnitřní užití je doporučováno též při nadměrné tvorbě mateřského mléka a ženám umí pomoci i při komplikacích spojených s nepravidelnou menstruací.
Pozor: šalvěj lékařskou byste neměli používat ve větším množství (doporučovány jsou max. čtyři šálky denně) ani příliš dlouho. Pak totiž může působit toxicky.

Vnější využití šalvěje

Kromě výše zmíněných účinků je možné šalvěj lékařskou využívat na různé problémy ústní dutiny. Jejím kloktáním lze např. omezit bolest zubů anebo afty. Navíc působí pozitivně i při krvácení dásní. Zároveň je ve formě obkladů používána k lepšímu zhojení jizev a celkově má kladný vliv na pokožku. Lze ji proto nalézt v různých pleťových vodách anebo přísadách do koupele. Vzhledem k tomu, že zabraňuje nadměrnému pocení (viz výše), používá se rovněž při výrobě antiperspirantů. V neposlední řadě pak dovede potlačovat tvorbu lupů.

Šalvěj lékařská jako koření

V kuchyni nalézají uplatnění především čerstvé či sušené listy. Mají ovšem poměrně výraznou chuť a vůni, takže byste to s jejich používáním neměli přehánět. V každém případě se hodí k některým druhům masa, zejména k telecímu a vepřovému, ale také ke zvěřině a rybám. Šalvěj lékařskou je možné přidávat rovněž do různých omáček nebo nádivek, ale zajímavou chuť dodává i některým druhům sýra. Jak vidno, jedná se skutečně o univerzální rostlinu.




6 komentářů:

  1. Šalvěj jsem měla vždycky moc ráda, je to překrásná bylinka. Netušila jsem, že se dá použít i jako koření, koukám že má opravdu všestranné použití :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ano je skvělá, díky že jsi nakoukla 🌼💕🌸

      Vymazat
  2. Leni tak to je zase super povidáni o kořeni jsem také nevěděla děkuji moc hezký večer *****

    OdpovědětVymazat