Umíte se správně postarat o kanadské borůvky, abyste měli bohatou úrodu?
Mnohé milovníky a sběrače borůvek jistě napadne, proč se v našich zahradách nepěstují ty lesní. Proč za nimi musíme daleko do lesa? Borůvka černá, která roste v Evropě je ve svých pěstitelských nárocích ještě vybíravější než ta kanadská. A proto se musíme "spokojit" s borůvkou kanadskou nebo kamčatskou. A abyste z jejich keříků mohli očesat co nejvíce chutných plodů, musíte se o tyto rostlinky umět správně starat.
Péče o kanadské borůvky
Borůvky patří mezi oblíbené plodiny, které, pokud rostou v lese, což je typická borůvka černá (Vaccinium myrtillus), nepotřebují vůbec žádnou péči a rostou si tak nějak samy od sebe. U nás na zahradě se jim ale moc dobře dařit nebude, pokud jim neposkytneme dokonalou napodobeninu lesní půdy. Místo toho ale můžeme začít pěstovat kanadské borůvky (Vaccinium corymbosum), které, ač původem ze Severní Ameriky, budou se na našich záhonech cítit jako doma. Tedy zvlášť když dodržíme specifické požadavky na jejich pěstování.O borůvkách se říká, že patří mezi tzv. superpotraviny, protože obsahují tolik lidskému tělu prospěšných látek, že je s podivem, že se to do tak malé bobulky všechno vejde. Lidoví léčitelé doporučují zkonzumovat alespoň 2 l černých bobulovin, abychom pro své zdraví udělali maximum.
Kanadské borůvky jsou velkoplodé nebo také zahradní.
Pokud se tedy rozhodneme pěstovat kanadské borůvky, musíme si pamatovat, že jsou velmi náročné na vodu. Dále musí mít speciální substrát, v běžné půdě vám na zahrádce porostou špatně a nejspíš i brzy zahynou. Borůvky patří mezi kyselomilné rostliny a ne všude se jim daří.
Složení substrátu:
- 2 díly rašeliny
- 1 díl písku
- 1 díl hrabanky (nejlépe borovicová)
- 2 díly kompostuProtože výroba takového substrátu je docela složitá, a zejména výroba borovicové hrabanky (nezapomeňte, že odnášet jí z lesa, a dokonce i z vlastního lesa není dovoleno), bude lepší, když si koupíme přímo namíchaný a připravený substrát pro borůvky a ostatní kyselomilné rostliny.
Pokud zakládáme novou "borůvkárnu", měli bychom v rámci lepšího opylování keříků zasadit dvě a více rostlin.
Následně usadíme borůvkový keřík do jámy, obsypeme substrátem a pečlivě upěchujeme okolo. Zkontrolujeme také, zda je rostlinka v dobré kondici, zda není napadená škůdci, není polámaná nebo netrpí některou chorobou. Také by měla mít narostlé minimálně tři nové výhony, které nám zaručí, že je borůvka dostatečně silná a přesazování a zakořenění přežije.
Po přesazení a zakořenění zkrátíme výhony rostlinek asi o 1/3. Musíme počítat s tím, že prvním rokem borůvka nejspíš vůbec plodit nebude, úrodu může očekávat až 3-4 rokem.
Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-294229-umite-se-spravne-postarat-o-kanadske-boruvky-abyste-meli-bohatou-urodu
Kanadské borůvky si kupuji každý týden.Mám je ráda.Sestra je má na zahradě,to by se hodilo pro ni.Má je první rok
OdpovědětVymazatMám je také ráda. V minulosti jsem je i na chalupě pěstovala, ale moc se jim nedařilo.
OdpovědětVymazat