16. 8. 2021

 

Dymnivka – pěstování:

Řešíte, jakou rostlinou oživit tmavý kout u severní stěny, který je vystaven hned třem stresovým faktorům, tedy stínu, chladu a vlhku? „Zaplácněte“ ho rostlinou pocházející z lesa, které při dostatečné půdní vlhkosti nedostatek světla a tepla nebude činit žádný problém. Zkuste pěstovat dymnivku. Více světla rostlině můžete dopřát třeba tím, že zeď nebo fasádu natřete bílou barvou, která má skvělé odrážecí schopnosti. Chcete-li zesvětlit tmavý kout zahrady nebo místo pod stromy, použijte žlutě kvetoucí dymnivku s listy podobnými kapradinám. Na vlhčím a přistíněném stanovišti dokáže kvést velmi dlouho. Jak pěstovat dymnivku?

 Dymnivky v naší přírodě

V naší přírodě se vyskytuje několik druhů dymnivek. Patří do čeledi Papaveraceae (makovité). Jde o byliny s mléčnicemi s bílým nebo bezbarvým latexem. Ve valné většině obsahují toxické alkaloidy.

  • Corydalis lutea

    Na vlhkých úrodných půdách – hlavně ve světlých listnatých lesích – roste dymnivka plná (Corydalis solida), která v březnu a dubnu kvete pyskatými fialovými květy

  • Zaměnit si ji můžete s nižším druhem – dymnivkou nízkou (Corydalis pumila), která má však světle fialové, vzácně bílé květy s výraznými listeny. Vytváří krásné barevné koberce pod stromy, nejlépe jí vyhovují vlhké polostinné partie s humózní půdou. Rozšiřuje samovýsevem, může se i dělit.
  • Dymnivka dutá (Corydalis cava) má květy fialové, růžové nebo bílé.
  • Žlutě kvete dymnivka žlutá (Corydalis lutea). Pochází ze Středomoří a Alp, ale u nás se velmi úspěšně aklimatizovala. Líbí se jí ve spárách skalek, zídek a starých kamenných schodišť. Je ideální rostlinou pro odvrácené strany skalek. K výhodám patří dlouhá doba kvetení. Množí semeny, které roznášejí do okolí mravenci.

Corydalis cheilanthifolia neboli dymnivka kapraďolistá

Ze světlých lesů a hájů Číny pochází dymnivka kapraďolistá (Corydalis cheilanthifolia), které se dobře daří i v našich zahradách. První květy se mohou otevírat už koncem dubna a vydrží kvést celé léto. Dlouhým kvetením se předvádí zejména odrůda ‚Pinyin‘ se zářivě žlutými květy.

Dymnivka kapraďolistá dosahuje výšky asi 40 cm. Má světle zelené jemně dělené listy, které připomínají kapradinu

  • Pokud je osazena na suchém místě, zatahuje po odkvětu listy do podzemních hlízek a absolvuje vegetační klid.
  • Na vlhčích místech listy vydrží až do podzimu, kdy získávají bronzový nádech. 

Přestože se jedná o rostlinu mrazuvzdornou, na zimu se doporučuje nastýlka, zejména na velmi vlhkých místech. Můžete ji přikrýt například chvojím.
Zkombinovat ji můžete například s čechravou, barvínkem a kapradinami.

Dymnivky – pěstování

Dymnivky jsou mrazuvzdorné rostliny, dobře se rozmnožují samovýsevem, takže vám určitě vyklíčí i na další rok a časem vytvoří souvislý porost. 
Daří se jim na místech s propustnou humusovitou půdou bohatou na živiny, kde je dostatek vláhy, nikoliv však trvalé přemokření. 
Stanoviště musí být v polostínu až úplném stínu, nejlépe pod řídkými stromy nebo keři.

Corydalis flexuosa

V posledních sezónách je k dostání i dymnivka pocházející z Asie – Corydalis flexuosa. Zaujme nezvyklými modrými květy

Zdroj:https://www.obyvat.cz/dymnivka-pestovani/

 

 

2 komentáře:

  1. Tu asi moc neznám,není mi povědomá

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Také jí neznám , ale zaujala mě ⚛ ღ ♥ Prima den ⚛ ღ ♥

      Vymazat