Udatna – pěstování:
Udatna (Aruncus) z čeledi růžovitých je velmi statná trvalka vytvářející trsy. Jde o někdy na bázi dřevnatějící dvoudomou bylinu se zpeřenými listy a drobnými bílými nebo nažloutlými květy, které na podzim zčervenají. Květy jsou uspořádány do bohatých květenství v podobě mnohokvětých, rozměrných lat složených z klasovitých hroznů. Některé druhy a kultivary udaten se pěstují jako okrasné rostliny. Občas jsou také využívány jako léčivky. Jediným evropským zástupcem je udatna lesní (Aruncus vulgaris).
Udatna lesní – o rostlině
Udatna lesní (Aruncus vulgaris) je víceletá, většinou dvoudomá rostlina, s dlanitě tří- až pětičetnými listy, které samotné mohou mít i jeden metr. Celá bylina je vysoká 1- 2 m a v červnu – červenci se ozdobí latami světlých květů, které připomínají prachovky (Angličanům prý spíše kozí bradu). Jsou vhodné na řez.
- Samčí květy jsou slonovinově nebo žlutavě bílé.
- Samičí květy jsou čistě bílé.
Samčí květy odkvetou do drobných měchýřků – plodů se 2 semeny. Ty pak rozšiřuje vítr nebo voda. Na tak zdatnou rostlinu jsou semínka pozoruhodně maličká. Váží pouze 0,00008 g, takže často ani vítr nepotřebují. Roznese je i jemné chvění vzduchu v horkých dnech.
Udatna lesní – kde ji potkat
Udatna lesní většinou roste ve stínu a polostínu na bohatých, kyprých, nepříliš vápenatých půdách na okraji lesů, na březích potoků, podél silnic a horských chodnících, často na strmých srázech. Patří k rostlinám, které svými kořeny zpevňují půdu horských svahů, zabraňují jejímu splavování do nižších poloh. Někdy se stává, že se rostlinka přestěhuje i do nížin, semena splaví voda horských potoků.
Do života v lese se udatna všemožně zapojuje. Na bohatých květech se setkává různý hmyz, opylovači jsou včely, čmeláci i mouchy. Je to významná medonosná rostlina.
Udatna lesní – pěstování
Udatna je vhodná i na pěstování v zahradách. Na větších pozemcích může tvořit podrost jehličnatých stromů, může zpevňovat svahy, vysazuje se u jezírek, krásná je i jako solitér.
Rostlina je odolná, snese i slunce a nevadí jí ani obvyklé znečištění vzduchu a půdy.
Rozmnožuje se: samovýsevem, starší rostliny na jaře a na podzim dělením trsů.
Udatna toleruje i sušší podmínky, ale nejvíce se jí daří na vlhkých a humózních půdách. Velmi dobře snáší stín, proto ji můžete pěstovat i pod korunami stromů.
Udatna – péče na jaře
Rostliny můžete rozmnožovat dělením trsů na začátku vegetace. Mladé rostlinky pravidelně zavlažujte.
Udatna – péče v létě
Odstraňujte odkvetlé květenství. Během déle trvajícího sucha rostliny zavlažujte a na počátku kvetení je přihnojujte.
Udatna – péče na podzim
Suché listy a květenství seřízněte a k trsům přihrňte vyzrálý kompost. Starší rostliny můžete rozmnožovat dělením.
Udatna – péče v zimě
Na konci zimy můžete začít s vyséváním semen do studeného pařeniště.
Udatna lesní je z hlediska ohrožení zařazena k vzácnějším druhům naší květeny.
Tak tuhle rostlinu znám, ale nevěděla jsem, jak se jmenuje. Leni, měj hezký týden. Ahoj Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
To jsme dvě Leni, prima den.
VymazatAsi ji znám podle vidění.Sotva si budu název pamatovat,
OdpovědětVymazatTaké si nepamatuji názvy, pa dobrou ⚛ ღ ♥
Vymazat