Řez šeříku:
Také máte rádi květen? Já velmi. Nejen proto, že je to lásky čas, ale protože příroda je v plné síle a nabízí nám magické potěšení pro tělo i duši. Jedním ze symbolů května je pro mnoho lidí i podmanivá vůně šeříku, která je nejintenzivnější v podvečer, proto tento nádherný keř také nese název šeřík (když se šeří – stmívá).
Pár slov o šeříku
Pro někoho je šeřík možná nudným keřem s fialovými květy. Ale věděli jste, že existuje na 40 různých druhů šeříků (botanických druhů), které jsou rozšířené od jižní Evropy až po východní Asii? O oblibě šeříku mezi zahradníky i zahrádkáři svědčí téměř 800 vyšlechtěných kultivarů. Během května, podle druhu, kvete v bílé, růžové, fialové, levandulové, modré, purpurové i nachové barvě. Dokonce se objevují i nové designérské skvosty s panašovanými či zdvojenými (hyacintovými) květy. No kromě krásných bohatých květenství, které mají prý svou symboliku (bílá symbolizuje nevinnou lásku a něžnost, purpurová vášeň a znovuzrození, fialová první emoce na lásku, růžová souhlas), a omamné vůně, která se využívá v kosmetickém průmyslu, je využíván v kuchyni i v lidovém léčitelství.
Šeřík (Syringa) – pěstování v kostce
Tento zcela mrazuvzdorný keř je v zahradách oblíbený nejen pro svá velká voňavá květenství, která se v závislosti na druhu a odrůdě otevírají od jara až do začátku léta. Jeho výhodou je i to, že je nenáročný na péči a škůdci i choroby ho napadají jen zřídka.
Šeříku se daří sice i ve stínu, ale kvetení není tak intenzivní jako na slunném místě. Dopřejte také mu dostatečně výživnou půdu a protože nesnáší sucho, její povrch zasypete například drcenou kůrou, která zabrání vypařování vody.
Řez šeříku
Na nové květy šeříku, které nás těšily od časného jara, si budeme muset zase rok počkat. Aby se v celé své kráse po roce zase předvedly, je třeba ty staré seříznout. A nejen je. Poradím vám, jak to udělat.
Po odkvětu stačí odstranit odkvetlá květenství až po nejbližší rozvětvení. Keř se tak nebude vysilovat tvorbou semen a zachová si svůj kompaktní tvar.
Řez staršího keře šeříku
Pokud máte starší šeřík, můžete ho radikálně zmladit, čímž podpoříte tvorbu mladých výhonků, které zjara bohatě rozkvetou. Takový řez se však provádí v době vegetačního klidu, to znamená v zimních měsících. Postupujte tak, že:
- v jednom roce odstraníte část starých výhonků,
- v dalším roce řez ukončíte.
Řezat začněte uprostřed keře a pokračujte směrem k obvodu.
Aby vám šeřík dlouho vydržel ve váze …
Aby vám šeřík vydržel dlouho ve váze, nařežte si jej buď časně ráno nebo v podvečer, tehdy jsou jeho větvičky nejvíce nasáklé vodou. Udělejte co nejvíce šikmý řez (plocha řezu co největší), otrhejte všechny listy a rychle s ním do vlažné vody. Vodu měňte každý den a vadnoucí květy vyhazujte. Ze zvadlých květenství se totiž uvolňuje do vody ethylen, který způsobuje předčasné vadnutí ostatních květů.
Zdroj: https://www.obyvat.cz/rez-seriku/
Šeřík mám moc ráda,i ten čas, kdy kvete a všude to tak voní...Leni, ahoj
OdpovědětVymazatLenka
www.babilenka.cz
Ahojky Leni, mám šeříky ráda. Mám je i na lodžii. Jeden obyč. a druhá palibin. Oba letos kvetly. hezký večer.
VymazatSerik je muj nejoblibenejsi ♥️ Ta vune je primo omamna, kdyz si natrham kytici domu, tak provoni cely pokoj, jen skoda, ze kvete tak kratce :)
OdpovědětVymazatAhojky Ilonko, mám je také ráda. Dokonce je mám na lodžii. Letos krásně kvetly. Máš pravdu dlouho nevydží. pa
VymazatŠeříky mám ráda.Jsem vděčná,že nám rostou v sídlišti
OdpovědětVymazatJá také Jíťo ⚛ ღ ♥
Vymazat