Kokarda – pěstování:
Rod kokarda (Gaillardia) patřící do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) k nám (do Evropy) doputoval společně s bramborami a lilky z prérií Severní Ameriky. Anglický název rostlin – indian blanket – je inspirován žluto-oranžovo-červenou barvou okvětních lístků a hnědým až černým středem. Květy totiž připomínají barevné přikrývky peruánských indiánských kmenů.
O kokardách

Botanický název Gaillardia získal rod po francouzském příznivci botaniky M. Gaillardovi de Charentonneau, který významně přispěl k jeho šlechtění. S tím se začalo v 18. století a kokardy se stalyoblíbenou květinou francouzských a později i anglických zámeckých zahrad. Do celé Evropy se rozšířily v 19. století a od té doby si stále získávají srdce všech zahrádkářů, kteří milují krásné syté barvy na svých letních záhonech i doma ve váze. Na své zahrádce můžete pěstovat kokardy jako zahradní trvalky nebo letničky.
Nejčastěji pěstovanou odrůdou je Gaillardia x grandiflora, která vznikla křížením rodičovských druhů Grandia grandiflora (aristata) a Grandia pulchella.
Kokardy – hybridy Gaillardia x grandiflora
- Gaillardia x grandiflora kvete od června do září.
- Její trubkovité květy jsou purpurové, jazykovité jsou dvoubarevné – žluté a u základu červené.
- Listy jsou kopinaté až lopatkovité a na obou stranách drsně chlupaté.
Kokardy – pěstování
Kokardy vyžadují výsluní a propustnou půdu. Nejvíce jim svědčí hlinitopísčitá zahradní půda s průměrným až vysokým obsahem živin. Patří mezi tak zvané krátkokvěté záhonové trvalky a ani v příznivých stanovištních podmínkách nevytrvávají déle než několik let. Délku jejich života však můžete prodloužit pravidelným zpětným řezem v září.
(Neseřezávané rostliny se vyčerpávají
neúnavným kvetením a neukládají pak do podzemních orgánů dostatek
zásobních látek pro přežití, takže na jaře již nevyraší).
Nejjednodušeji se rozmnožují dělením trsů.
Pokud chcete mít na svých záhonech opravdovou pastvu pro oči, vysazujte kokardy ve společnosti jiných trvalek jako jsou například hvězdice chlumní, krásnoočko nebo echinacea.
- Pokud se rozhodnete pěstovat vysoké odrůdy, budete mít stále co do vázy. (Jestliže u řezaných kokard ve váze budete včas odstraňovat odkvetlé části, dlouhou dobu budou vykvétat nová poupata.)
- Nízké odrůdy zase najdou uplatnění ve skalkách.
Všechny kokardy se nepěstují pouze jako trvalky
Například Gaillardia pulchella se v obchodě nabízí i jako jednoletá letnička.
Vyrůstá do výšky 50 centimetrů. Můžete ji vysazovat na letničkové záhony nebo kombinovat se záhonovými trvalkami. Můžete si ji také vypěstovat ze semen. Vysejte je doma nebo do skleníku, jedenkrát přepichujte a koncem května můžete sazeničky vysadit na záhony.
Ze semen lze pěstovat i vytrvalé kokardy, protože si zachovávají odrůdovou pravost. Pokud však chcete, aby vám rostliny vykvetly témže roce, musíte začít s výsevem už v únoru.
Závěrem mi dovolte, abych se vyznala ze své lásky ke kokardám: myslím, že jestli v nebi mají kousek místa i trvalky, určitě tam kvetou i kokardy. Pěstujte kousek takového nebíčka na své zahrádce i vy!
Zdroj: https://www.obyvat.cz/kokarda-pestovani/
Pěkná květinka.Měla jsem ji na zahradě
OdpovědětVymazatTo já jí vůbec neznala. Prima den Jíťo.
OdpovědětVymazatKdyž nebyl bazen, tak jsem ji také měla na zahrádce, Byla moc pěkná Leničko ♥
OdpovědětVymazatNo vidíš Květuško, no a nešla přendat jinam? Já jí neznala.
Vymazat