21. 6. 2022

 

Co vše lze udělat s rýmovníkem: Mast na rýmu je skvělá a sirup ještě lepší:

Bylinky - Zahradnicví Liberec Františkov 

Léto končí a nastupuje sezóna, které se každoročně děsíme a modlíme se, aby nás a naše blízké vynechala. Ano, jde o chřipku, nachlazení, virózy a nově také koronavirus. Pojďte se s námi podívat na léčivé vlastnosti bylinky, která posílí vaši imunitu a pomůže být vašemu organismu odolnějším. Jde o rýmovník! Co všechno umí?

Chřipku a nachlazení není vždy nutné léčit přípravky z lékárny, poradí si totiž i bylinky. Třeba takový rýmovník zmírní účinky rýmy i nachlazení a díky masti a sirupu, který si z něj můžete vyrobit, se stane nedílnou součástí vaší lékárničky.

V posledních letech získává rostlina s názvem rýmovník čím dál tím více pozornosti. Mnoho českých domácností už přišlo na její zázračné účinky. Sehnat ji můžete v každém lepším květinářství, zahradnictví či hobby marketu.

Rýmovník má silné listy porostlé stříbrnými chloupky. Vyznačuje se silnou specifickou vůní, ze které můžete cítit kafr, mátu, meduňku a eukalyptus. Váš byt provoní, odpudí hmyz a jeho listy mají stejný účinek jako listy aloe. Pomáhají tedy léčit rány, popáleniny a poranění kůže. Jeho hlavní schopností je ale pomáhat při nachlazení, rýmě, horečce, bolestech hlavy a při problémech s odkašláváním.

Buď můžete jeho silice inhalovat tak, že budete čichat ke zlomenému listu nebo můžete několik lístků přihodit do nádoby s vodou, nechat ho můžete i odpařovat na topení. No a v neposlední řadě si můžete vyrobit léčivý sirup nebo mast, kterou budete mazat na hrudník.

Sirup z rýmovníku

Suroviny:

  • 30–40 středních lístků rýmovníku
  • 1 kg cukru krupice (může být i třtinový)
  • 1 pomeranč
  • 1 citron
  • vodu

    Postup:

    Pomeranč a citron, nejlépe v BIO kvalitě, důkladně omyjte a i s kůrou nakrájejte na plátky. Očištěné, ale neumyté lístky rýmovníku nasypte do hrnce, přidejte plátky citrusových plodů a vše zalijte horkou vodou tak, aby všechny suroviny byly zcela ponořené. Přiklopte pokličkou a nechte nejméně čtyřiadvacet hodin, klidně ale i osmačtyřicet, stát v pokojové teplotě.

    Hotový výluh přeceďte přes husté síto nebo čistý ubrousek do jiného hrnce a přiveďte k varu. Snižte teplotu a opatrně přisypte cukr. Za občasného míchání vařte na mírném stupni a nechte výluh zredukovat, dokud nedostane měděný odstín a nezačne lehce houstnout. Konzistenci sirupu vyzkoušíte tak, že pomocí lžičky odkápnete malé množství na čistý talířek, pokud kapička bude držet tvar, je nejvyšší čas sirup odstavit. Po zchladnutí totiž ještě hodně zhoustne. Ještě teplý sirup ihned naplňte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Uchovávejte nejlépe v temnu na chladném místě.

    Mladá rostlina rýmovníku citronového (Plectranthus amboinicus).

 Mladá rostlina rýmovníku citronového (Plectranthus amboinicus). Zdroj: Ariene Studio / Shutterstock.com

Mast z rýmovníku

Suroviny:

  • 20-30 středních lístků rýmovníku
  • 200 g tuku

Postup:

Tuk rozehřejte a přidejte čerstvě natrhané lístky rýmovníku. Udržujte stálou teplotu a nechte asi dvě hodiny louhovat. Občas promíchejte. Pak odstavte, nechte vychladnout a na čtyřiadvacet hodin uložte do lednice. Druhý den znovu rozehřejte a postup zopakujte. Nechte zchladnout a ještě vlahé přeceďte a mast slijte do připravených nádobek či skleniček. Skladujte v chladu. Používejte k promazávání hrudníku při potížích s průduškami a k masážím chodidel při nachlazení. Mast je také vhodná na promazávání vysušené kůže, při lehkých popáleninách nebo kožních zraněních.

www.bylinkovo.cz, www.rehabilitace.info, www.abecedazahrady.cz 

https://www.ireceptar.cz/zdravi/rymovnik-ryma.html 

 

 

 


Žádné komentáře:

Okomentovat