2. 5. 2023

Kolumnea

 Od jara na sebe navazují trubkovité květy, které vypadají trochu jako dlouhé oranžové až šarlatové hledíky, někdy se žlutým hrdlem (Columnea microphylla a Columnea gloriosa): mají 5 laloků, 2 horní okvětní lístky jsou spojeny v klobouku, ze kterého vycházejí tyčinky a styl. Krásné a úžasné květiny!

Aby columnéas dobře kvetly, potřebují znát období klidu v zimě mezi 15 a 18 °C, než se vrátí na místo v teplejší a vlhčí místnosti, ideálně ne nad 24 °C.

 Od kamarádky jsem dostala sazeničku této krásky. Přirůstá (alespoň u mě ) velmi pomalu :-)






 Foto z netu:

 Odborný název

Columnea

Geografický původ

Rostlina ve své domovině roste epifytně jako keř či popínavá bylina v korunách stromů v deštných pralesích. Stromy slouží coby opora pro rostlinu a nikoli výživu. Původ má tak kolumnea v Americe a to v oblasti vlhkých tropů.

Popis a charakteristika

Díky svému původu je tak ideální rostlinou do závěsné nádoby, neboť má dlouhé a převislé výhony, které právě při správné péči a zajištění podmínek vykvétají. Typické jsou především oranžové a červené květy, setkat se lze i s rostlinou kvetoucí žlutě. Dlouhé šlahouny jsou porostlé drobnými a tuhými lístky. Upoutá však zejména svými pyskovitými květy.

Nejčastěji je možné se setkat s odrůdami: C. banksii, která se těší největší oblibě, má hladké a voskovité listy, květy mají žlutou batvu. Zatímco C. gloriosa se vyznačuje načervenalými a chloupkovitými listy a třetí nejznámější a nejčastěji se se nacházející v domácnostech je C. microphylla, která je oblíbená pro své oranžové květenství.

Pěstování

Vhodné je světlé stanoviště, nevadí ani polostín. Není však vhodné umístění na přímém slunci. V létě je třeba dostatečně zalévat, substrát je třeba udržovat stále vlhký. V zimě se zálivka razantně omezí. Rostlinu zaléváme výhradně odstátou vodou. Pokud se rostlině nedostává dostatečná zálivka, listy se začnou svinovat. Pokojová rostlina, která však v zimě potřebuje snížení na teplotní rozmezí 13 až 15 °C, neboť se jí přes zimu nedaří v běžné pokojové teplotě okolo 22 °C.

Kolumnea potřebuje pro zdárný růst vysokou vlhkost vzduchu. Avšak rosení listů není v tomto směru efektivní, ba naopak. Vhodné je umístění nádoby do misky s vlhkými oblázky a zvlhčovat vzduch pouze okolo rostliny. V době růstu a kvetení je třeba hnojit každé dva týdny tekutým hnojivem. Po odkvětu je dobré rostlinu seříznout, aby se podpořilo zhoustnutí. Přesazovat rostlinu je možné na jaře a pěstovat při pokojové teplotě 20 až 22 °C.

https://draft.blogger.com/blog/post/edit/4716667394729229142/1939348526194540225 

 



10 komentářů:

  1. Neznám,ale je to hezká kytka a má zajímavé květy.
    Leni,měj se hezky

    OdpovědětVymazat
  2. Dobré ráno Jíťo, je zajímavá to máš pravdu mám jí asi tři roky, letos má poprvé pár kvítků. Málo přirůstá. Hezký den.

    OdpovědětVymazat
  3. Je hezká Leni ani já jí neznám. Měj se hezky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ani já ne, sice mě název kamarádka řekla, ale zapomněla jsem. Hezký večer.

      Vymazat
  4. Leni, ta má zvláštní kvítky, vůbec neznám. Leni Ty máš už asi vymalováno a u nás to vypuklo, já to tak nenávidím... Už aby to bylo za námi :o ). Hezký den přeju, Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahojky Leni, nemám vymalováno. Malíř onemocněl. Tak já jsem zase to vše nastěhovala zpět. UKlidila obývík osprchovala kytky a malovat budu až v červnu.Místo toho jsem vygruntovala pořádně lodžii. Já to také nemám ráda, když se maluje binec je všude. Tak držím pěsti ať to vše zvládneš. papa

      Vymazat
  5. Odpovědi
    1. Děkuji Jindří, má zajímavé květy, ale málo přirůstá. Asi nemá takové podmínky. pa

      Vymazat