29. 11. 2020

Petr Chobot - Dračí krev 6/6

1. Advent

První adventní neděle je 29. 11. 2020. Lidově se označuje jako železná neděle. V tento den začíná advent a všechno, co je s ním spojeno. Hlavně se nesmí zapomenout na rozsvícení první svíčky na věnci - Naděje.

23. 11. 2020

Dačice - historice

 

Historie

V Dačicích nenajdete jen jeden zámek ale hned dva - tedy tzv. "Starý" a státní zámek 

Dačice přezdívaný "Nový".

Dačice byly v 16. století centrem rozsáhlého panství Krajířů z Krajku, šlechtického rodu pocházejícího z Korutan. Ti zde nejprve nechali postavit tzv. Starý zámek (dnes sídlo Městského úřadu), renesanční stavbu s cimbuřím, která byla dokončena v roce 1579. Nový zámek rovněž v renesančním slohu postavil pro Oldřicha Krajíře (+1600) italský stavitel Francesco Garof da Bissone. V roce 1591 je v dačických pozemkových knihách uváděn jako novostavba. Není známo, zda byl zámek upravován během 17. století, za Viléma Dubského z Třebomyslic, za Berků a Fürstenberků. K přestavbě přikročil až Heinrich Karl hrabě z Osteinu (1693-1742), který panství koupil v roce 1728, nechal renesanční zámek přestavět barokně a nově zařídit.

Starý zámek (dnes sídlo městského úřadu Dačice) 

 

O barokních úpravách zámku promlouvají písemné prameny jen výjimečně. V roce 1712 pracoval na zámku v Dačicích stavitel rodiny Berků Francesco Perrini. Snad právě on navrhl úpravu zámecké věže, do které byly vsazeny hodiny, datované rokem 1713. Další úpravy prováděl kunžacký stavitel Francesco Camelli ve dvacátých letech 18. století pro rod Osteinů.  K zámku byla přistavěna kuchyně, probíhaly úpravy bočních křídel a archivně je dokumentována nedochovaná sochařská výzdoba, jejímž autorem byl dačický sochař Sebald Kölbl. V roce 1809 přešel zámek dědictvím na šlechtický rod Dalbergů, pocházející z horního Porýní. Karl Anton Maximilian Dalberg (1792-1859) postupně začal proměňovat starý barokní zámek v moderní a pohodlné sídlo pro svou rodinu, zvyklou na moderní luxus. V letech 1818-1820 proběhla výrazná úprava interiérů, místnosti byly nově vymalovány, vznikl tzv. "gotický sál" (výmalba tohoto sálu byla odhalena v roce 2007) a do zámku byl pořízen četný klasicistní mobiliář. Karl A. Maxmilian založil též rozsáhlý anglický park a stál za hospodářským vzestupem města. Mimo jiné se podílel i na založení cukrovaru, v němž v roce 1843 vznikla první kostka cukru.

Nádvoří se zámeckou kaplí a věží u jižního křídla 

Velká přestavba zámku proběhla ve 30. letech 19. století. Vídeňský architekt Karl Schleps navrhl pravidelně komponované průčelí se vstupním rizalitem a výrazně proměnil také interiéry v prvním poschodí reprezentačního křídla, z nichž zejména schodiště bylo od doby svého vzniku považováno za jednu z nejskvělejších ukázek klasicistní architektury v našich zemích. Poslední stavební úpravy za Friedricha Egberta Dalberga (1863-1914) v roce 1909 změnily vzhled nádvoří. Při výměně oken na chodbách byla odkryta původní renesanční arkáda, arkádové oblouky byly zaskleny a naproti nad průjezdem jižního křídla byla vybudována novobarokní kaple podle projektu vídeňského architekta Hanse Prutschera. Stejný architekt navrhl také interiér pozdně secesní knihovny.

Jižní průčelí v roce 1940 

Po smrti Johanna Dalberga (1909-1940) se stal zámek nakrátko majetkem rodu Salm-Salm, v roce 1945 však byl zestátněn a zpřístupněn veřejnosti. Radikální rekonstrukce zámku v letech 1990-1996 zachránila chátrající dačický Nový zámek pro současnost. V uplynulých letech prošel zámek náročnou rekonstrukcí interiérů 1. patra severního křídla a v současné době mohou návštěvníci spatřit znovuobnovené interiéry z počátku 20. století.

https://www.zamek-dacice.cz/cs/o-zamku/historie

22. 11. 2020

Dačice

 

Dačice - Zámek - Jižní Čechy - Česká Kanada a Hradecko 

Dačice - Zámek - Jižní Čechy - Česká Kanada a Hradecko


Původní středisko panství bylo v nedalekém Bílkově, za pánů z Hradce přeneseno do Dačic. Zámecké budovy postaveny až za Krajířů z Krajku (1459-1610), kdy byl postaven renesanční palác Starý zámek a následně Nový zámek (1591, Fr. Garof de Bissone), který prodělal barokní přestavbu (1733) a empírovou úpravu (1816-33, Riedl, Schleps). Kolem zámku je anglický park, zámek je přístupný veřejnosti. Pozdější osudy města a panství spojeny s rodem Dalbergů (1809-1940). Zámek má vlastní expozici, dobře zachované interiéry jsou z doby posledních dvou majitelů – Dalbergů a Salmů; kromě toho je zde expozice dačického muzea

Historické snímky: 

Historické snímky 

Historie - Dačice 

Historie - Dačice 


 

 

21. 11. 2020

Kostka cukru

 

Vydejte se po stopách vzniku kostkového cukru.

 Objevte jihočeské Dačice

 

Pomník kostce cukru v Dačicích, zdroj: Infocentrum Dačice, www.turistika.dacice.cz

Dačice jsou městem, ve kterém se zrodila kostka cukru. Rafinérie cukru byla v Dačicích založena už v roce 1833. Jejím ředitelem se stal Jakub Kryštof Rada. Poznejte příběh o vzniku kostkového cukru a nechte se provést malebnými Dačicemi.

Na začátku 19. století, stejně jako v dobách dávno minulých, se cukr vyráběl v homolích o váze 1 až 5 kg. Kousky cukru se z homole odsekávaly speciálním sekáčkem. To však bylo velmi nepraktické, a proto manželka ředitele Juliána Radová nabádala svého manžela, aby vymyslel jednodušší způsob skladování a balení cukru.

Jakub Kryštof Rada v roce 1841 vyrobil pokusně několik set kostek cukru, které byly první na světě. Tyto kostky cukru dostala jako dárek od svého manžela právě Juliána Radová. Výroba kostkového cukru se osvědčila, v roce 1843 se již kostkový cukr vyráběl na prodej. Záhy se objevil ve Vídni, odkud se vydal na svou cestu do světa.

Světové prvenství připomíná pomník kostky cukru

Nedaleko barokního kostela sv. Vavřince s renesanční věží, která je veřejnosti přístupná a je z ní pěkný výhled na město a okolí, stojí neobvyklý pomník, který nemá ve světě obdoby. Je to žulový pomník kostky cukru, postavený v roce 1983. Připomíná zajímavé dačické prvenství, že v roce 1841 byla v Dačicích vyrobena první kostka cukru na světě.

Dačice se pyšní dvěma zámky

Jen málokteré naše město se může pochlubit dvěma zámky. Jedním takovým městem jsou právě Dačice. Ve městě najdete Starý zámek a Nový zámek.

Starý zámek stojí na Palackého náměstí. Je to krásná renesanční stavba, zdobena sgrafitovým kvádrováním, ukončena římsou a opatřena cimbuřím. Starý zámek je sídlem Městského úřadu.

Nový zámek, původně renesanční stavba, která později získala empírovou podobu, stojí na Havlíčkově náměstí. Je to čtyřkřídlá empírová budova s barokní hranolovou věží při zadním průčelí. Jedná se o významnou ukázku venkovského šlechtického sídla s nonšalantní elegancí proslulých vídeňských salónů z 19. století. Je zde dobový mobiliář, obrazy a plastiky a na zámku má rovněž sídlo Městské muzeum a galerie. Jsou zde umístěny expozice zaměřené na historii a osobnosti města a součástí prohlídky je rovněž zámecká kaple Narození Panny Marie. V galerijní části si můžete například prohlédnout výběr z grafické tvorby Maxe Švabinského a expozici o malířích Vysočiny. Po celý rok se v galerii konají krátkodobé výstavy výtvarného i muzejního zaměření.

Zámek je obklopen rozsáhlým zámeckým parkem s jezírkem a sbírkou vzácných stromů. Před Novým zámkem najdete taky barokní mariánský sloup a empírovou kašnu. Dačice tak jsou pro svůj půvab oblíbeným letoviskem jižních Čech.

 

 

 

20. 11. 2020

Kočičí strom


 

Zkoušela jsem máslo:

 

 

Jak vyrobit domácí máslo



 

 Na výrobu domácího másla nebudete potřebovat nic jiného než dvě čtvrtlitrové smetany. Ovšem pozor! Smetana musí být neošetřená metodou UHT. Proto nekupujte trvanlivou, ale jen tu čerstvou. Také sáhněte po smetaně ke šlehání – z jiné máslo neuděláte. Měla by mít minimálně 30 % tuku, ale v tomto případě platí pravidlo, že čím více, tím lépe.

 Ideální je, pokud má smetana pokojovou teplotu. Nalijte ji do vyšší nádoby a začněte šlehat pomocí ponorného mixéru. V momentě, kdy budete mít krásné kopečky šlehačky, kterou byste běžně použili na dezerty nebo na jahody, nepřestávejte šlehat.

o, co chcete, je, aby se smetana "srazila", a tuk se tak pomalu začal oddělovat od podmáslí. Pokračujte ve šlehání, dokud se podmáslí odděluje, a postupně ho slévejte. Můžete jej vypít nebo použít například na upečení domácího chleba.

Jakmile už šleháte pouze hustou hmotu, vyklopte ji a na dřevěném prkénku hněťte pod proudem studené vody, aby se z ní vyloučilo veškeré podmáslí a dostali jste kompaktní hladký bochánek. Takto připravené máslo dejte do máslenky, do alobalu nebo do potravinové fólie.

Bylinkové i slané máslo za pár korun

Dokud je domácí máslo ještě měkké, neváhejte a upravte si ho podle své chuti. Jednoduše do něj přidejte sůl nebo česnek a bylinky a připravte si slané nebo bylinkové máslo, které je v obchodech výrazně dražší než máslo neochucené.

Jak na to? Čerstvé bylinky omyjte a nasekejte na co nejdrobnější kousky. Česnek prolisujte a utřete se špetkou soli nebo použijte sušený. Všechny zvolené ingredience přidejte do misky se změklým máslem a několik minut důkladně míchejte. Hotové máslo uložte na hodinku do lednice, pak ho dejte do potravinářské fólie a vytvarujte do válečku. Zabalte do alobalu a uložte do lednice. Bylinky kombinujte podle toho, co vám chutná nejvíc. Jaké se k čemu hodí


 

 

19. 11. 2020

Hodně zdravíčka Bětuško


 

Šípkový olej


Popis
První šetrný, za studena provedený lis. Šípkový olej se lisuje z jader plodů ( šípků) jedné z nejpůvabnějších a zároveň nejúčinnějších  rostlin - Růže Šípkové neboli plané, která je rozšířená v hojné míře po celé Evropě, ale i v mírnějších zeměpisných pásmech po celém světě. Hojivé schopnosti této byliny jsou unikátní a stále nedoceněné. Za studena vylisovaný olej má silné regenerační a omlazující účinky a podporuje obnovu struktur všech vrstev pokožky.
 Skvěle pomáhá při hojení starých jizev a popálenin, zvyšuje vitalitu pleti a reguluje tvorbu kožního mazu. Uklidňuje záněty kůže a napomáhá jejich hojení. Navrací pokožce pružnost a je silným antioxidantem. Blahodárně působí na všechny typy pleti,  zejména  na suchou, citlivou a zralou, výrazně eliminuje vrásky. Nezanechává pocit mastnoty, je možné jej nanášet přímo na kůži, místo krému. Nezanáší póry, pokožka ošetřená šípkovým olejem má možnost mikrocikulace, volného dýchaní a je krásně rozzářená. Výsledkem používání šípkového oleje je viditelné vyhlazení a oživení vitality pleti. Pravidelné používání přírodního šípkového oleje se také doporučuje při psoriáze, ekzémech i proleženinách . Pomůže i při  stařeckých skvrnách a striích. Chrání pokožku před škodlivým slunečním zářením. Při testování různých druhů šípkových olejů jsme zjistili, že nejvyšší účinky vykazuje šípkový olej dovážený z Ruska.

Složení

Kyselina linolová, linolénová, olejová, stearová A, B, C, E, K, karoteny, nenasycené mastné kyseliny, draslík, železo, vápník a hořčík. 

Země původu

Rusko

https://www.elema.cz/e-shop/cenne-oleje+c15/sipkovy-olej+p47.htm?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=S+Cenn%c3%a9+oleje+S&utm_content=%c5%a0%c3%adpkov%c3%bd+olej&utm_term=sipkovy+olej

18. 11. 2020

Višňový olej lisovaný za studena


Skvěle hydratuje a regeneruje vysušenou pokožku s uklidňujícím efektem a napomáhá k její pružnosti. Neucpává póry. Vlasům dodá nádherný lesk.

Má světle žlutou barvu a nádhernou vůni po višních a marcipánu. Jeho vůni si prostě zamilujete!
Skvěle hydratuje a regeneruje vysušenou pokožku s uklidňujícím efektem a napomáhá k její pružnosti. Neucpává póry. Vlasům dodá nádherný lesk.
MÍRA KOMEDOGENITY: stupeň 2 a co je komedogenost najdete tady - https://www.renovality.cz/nase-novinky/co-je-komodogenni-olej/
Vlasové tonikum: Olejem vetřete do vlasů po celé délce, zabalte do ručníku a nechejte 10 minut působit, poté opláchněte.
Objem: 50ml
Ingredients (INCI): Prunus avium Kernel Oil
Země původu: Rakousko
Dávkování a užívání: Používejte denně na pokožku nebo pleť. Ideálního výsledku dosáhnete při noční aplikaci po odlíčení pokožky. Kapátkem odeberte z lahvičky požadované množství oleje do dlaně ruky, prohřejte v dlani a poté aplikujte na pleť. Vetřete do kůže.





https://www.renovality.cz/kosmeticke-oleje/visnovy-olej-lisovany-za-studena-50-ml/

17. 11. 2020

Švestkový olej



Rozmazlete se mandlově marcipánovou vůní a úžasnými účinky za studena lisovaného oleje ze švestkových jader! Pro Vaši pleť je doslova bombou plnou vitaminů i výživných omega mastných kyselin.
Pečuje, vyživuje a dodává pokožce jiskru a zdravý vzhled. Rychle se vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Snižuje podráždění pleti i výskyt kruhů pod očima.
Pro všechny typy pokožky, včetně problematické, zralé i poškozené.

Neobsahuje parabeny, silikony ani konzervanty

Použití: Několik kapek oleje naneste ráno a večer na vlhkou pleť. 

Švestkový olej Saloos je výborným pomocníkem při péči o zralou, suchou a citlivou pleť. Jeho pigmentové skrvny a navrací pleti zářivý a mladistvý vzhled.
protizánětlivé vlastnosti výrazně potlačují podráždění pokožky. Pomáhá minimalizovat
Olej ze švestkových jader je bohatý na kyselinu olejovou, vitamín B a beta-karoten. Díky tomu má vynikající hydratační schopnosti. Má bohatou marcipánově-mandlovou vůni a velice rychle se vstřebává. Po aplikaci je pleť do hloubky hydratovaná a vyživená bez nepříjemného pocitu mastnoty. 
Česká značka přírodní kosmetiky Saloos vstoupila na trh s prodejem 100% přírodních esenciálních olejů pro aromaterapii. Sortiment se záhy rozšířil o tělové a masážní oleje, bio karité balzámy, regenerační pleťové oleje a mnohé další. Výrobky neobsahují žádné umělé konzervanty a barviva, syntetickou parfemaci či ropné produkty. Jako první v České republice získala firma Saloos certifikaci CPK BIO.
Použití: Pár kapek oleje aplikujte ráno a/nebo večer na vyčištěnou vlhkou pokožku a lehce vmasírujte.

https://www.biooo.cz/svestkovy_olej_saloos-p-15218.html?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=3_PLA_Kosmetika&utm_content=Cena_251_500&utm_term=%c5%a1vestkov%c3%bd+olej#popis-produktu

16. 11. 2020

Višňový olej


Regenerace organizmu, proti únavě, aktivuje imunitní systém, výjimečný obsah přírodního jódu - na
podporu štítné žlázy, snižuje radioaktivitu z potravy, posiluje zuby a dásně, protialergenní účinky

Používaný olej na prokrvení, regeneraci a proti stárnutí. Má vysoký obsah vitamínu E a flavonoidů, příznivě působí na krevní oběh. Obsahuje přírodní vitamín C, zinek, železo, pomáhá překonávat únavu, aktivuje imunitní systém. Je unikátní značným obsahem přírodního jódu – příznivě ovlivňuje všechny žlázy s vnitřní sekrecí, především pak štítnou žlázu. Je též prokázáno, že díky jódu, výrazně snižuje radioaktivní zatížení v těle z ozářených potravin. Posiluje zubní sklovinu, chrání před zubním kazem a krvácením dásní. Je vhodný pro diabetiky.
Olej z višňových jader chrání před nachlazením, před virovými a bakteriálními nákazami. Pomáhá dětem v období růstu, snižuje riziko alergií.

 Užívá se ráno a večer, nejlépe na lačno, jedna čajová lžička.


http://www.axcentrum.cz/p/2639/visnovy-olej-bio-za-studena-lisovany-265-ml

15. 11. 2020

Jojobový olej



Jojobový olej pochází z rostliny Simmondsia chinensis (česky Simondsie čínská). Je to stále zelený keř, pocházející původně z oblasti pouští amerického státu Arizona. Jeho semena svým tvarem připomínají o hodně větší kávová zrna. Mezi všemi známými rostlinami je jojoba výjimečná vysokou produkcí vysokomolekulárních esterů, které jsou velice podobné těm, které vytvářejí mazové žlázy člověka.

Většinou bývá jojobový olej zařazen mezi rostlinné oleje, nicméně jedná se vlastně o kapalný vosk s vysokým obsahem biologicky cenných nenasycených mastných kyselin a vitamínu E. Proto se neužívá vnitřně, neboť prochází trávicím traktem nezměněn, běžně je však označován jako olej.
Řadíme ho k nejcennějším přírodním olejům. Je vhodný pro jakýkoli typ pokožky. Pomáhá udržovat přirozenou vlhkost pokožky a při pravidelném používání se citlivá, suchá a podrážděná kůže mění v kůži odolnou. Jojobový olej obsahuje vyvážený poměr pěstících látek s hojivou schopností. Také pomáhá v péči o aknózní pleť.
Má přirozený ochranný UV-filtr 3 až 4. Kadeřníci vědí, že kapek jojobového oleje vmasírovaných do vlhkých vlasů jim dodá hebkost, jemnost a navrátí přirozený lesk. Bývá nazýván „tekutým zlatem“, protože obsahuje velké množství pěstících a výživných látek, minerálů a vitamínu E. Vitamíny, minerály a stopové prvky obsažené v jojobovém oleji velmi dobře prostupují kožní bariérou až k zárodečné vrstvě pokožky.
Je používán jako složka masážních, regeneračních a opalovacích přípravků a je vhodným základem pro vlasové zábaly. Má výbornou vstřebatelnost (po aplikaci zanechává pokožku hedvábně matnou). Dobře se roztírá, vstřebává a reguluje vlhkost pokožky. Pravidelnou masáží se všechny typy pleti stávají odolnými proti vnějším vlivům.
Vzhledem k chemickému složení nežlukne. Jeho vůně je obtížně rozeznatelná, téměř nepostřehnutelná. Oleje jsou za studena lisované, aby byla zajištěna vysoká kvalita a biologická účinnost.
Jojobový olej můžete nalézt v přípravcích Jojobový olej lisovaný za studena, Panaderm krém či Březový olej na celulitidu a dalších.

https://www.celostnimedicina.cz/jojobovy-olej.htm

14. 11. 2020

Okurkový olej



Metoda získávání: lisování za studena
 
Olej z okurkových semen je lisován za studena z omytých a osušených semen okurky seté (Cucumis sativus). Po vylisování je pečlivě přefiltrován a je poté průzračný, jasně žlutý a má jemné aroma čerstvých okurek.
 
Olej ze semen okurky seté obsahuje 14-20 % olejové kyseliny a 60-68 % kyseliny linolové (nenasycená omega 3 mastná kyselina), což je skvělá kombinace pro přípravky určené k hydrataci kůže a vlasů. Vysoký obsah přírodních tokoferolů a fytosterolů ještě více prohlubuje protektivní (ochranné) a vyživující vlastnosti vhodné pro péči o tělo.
 
Olej z okurkových semen obsahuje velký podíl fytosterolů, což jej předurčuje pro použití ve výrobcích určených k péči o tělo. Studie ukazují, že fytosteroly pomáhají posilovat lipidovou bariéru pokožky, obnovovat správnou rovnováhu vlhkosti kůže, zvláčňují její svrchní vrstvu a podporují elasticitu kůže. Jsou též známé tím, že vyživují a stimulují kožní buňky a přispívají tak k jejich regeneraci, která vede k podpoře jejich zdraví.
 
Olej z okurkových semen obsahuje významný podíl kyseliny olejové a linolové, pročež může účinkovat při ošetřování suché kůže, ekzémů, psoriázy, akné a kůže spálené sluncem. Je dobrou volbou pro zapracování do výrobků, určených k revitalizaci stárnoucí kůže. Vysoký obsah tokoferolů a tokotrienolů ukazuje, že olej z okurkových semen by měl být účinný i při ochraně kožních buněk před poškozením volnými radikály.
 
Olej z okurkových semen se skvěle hodí pro následující použití v kosmetice:
  • Hydratační prostředky
  • Přípravky pro opalování a ošetření kůže po slunění
  • Produkty zaměřené na stárnutí pokožky
  • Vlasová péče
  • Péče o rty
  • Péče o nehty
  • Masážní produkty
 
 
Děkujeme za přečtení! Vytvořil pro Vás tento článek Petr z týmu Renovality :-) 

13. 11. 2020

Mandarinkový esenciální olej




Mandarinkový olej je vyroben z vnější kůry tohoto ovoce a má teplou, čerstvou a citrusovou vůni. Díky své zajímavé vůni a uklidňujícímu účinku je ideální pro každodenní ranní rituál.

Použití mandarinkového oleje

Mandarinkový olej je znám svými antifungálními (protiplísňovými) a antiseptickými vlastnostmi, což z něj činí oblíbenou složku v produktech určených pro péči o pokožku. Je to skvělý prostředek proti akné a nečistotám kůže. Mandarinkový esenciální olej je super také pro vlasy – díky jeho antiseptickým vlastnostem pomáhá léčit lupy, suchou pokožku hlavy a různé další infekce pokožky hlavy.
Má také cytofylaktické vlastnosti (regulující tvorbu buněk) a pomáhá při obnově poškozených tkání v těle. Pomáhá snižovat vzhled jizev a oděrek na pokožce. Díky své zajímavé vůni se mandarinkový olej používá také v toaletních vodách a parfémech.

Složení mandarinkového oleje – co obsahuje?

Hlavními chemickými složkami mandarinkového oleje jsou apenen, myrcen, limonen, y-terpinen, citronellal, linalool, neral, neryl acetát, geranul acetát, geraniol, thymol a karvon.

Výhody mandarinkového oleje

Mandarinkový olej je více než jen obyčejný esenciální olej. Má široké spektrum zdravotních výhod, například:

Zklidňující efekt

Tento olej působí jako relaxační prostředek uklidňující nervy. Snižuje také napětí a emoční nerovnováhu. Zmírňuje úzkost, depresi a nervozitu. Také podporuje zdravý spánek.

Čištění krve

Depurativní vlastnosti oleje pomáhají očistit krev tím, že pomáhá při vylučování toxických sloučenin, jako je kyselina močová, nadměrné množství soli a další znečišťující látky. Toxiny se uvolňují z těla potem i močením.

Kontroluje křeče

Má silné antispazmodické vlastnosti a působí jako relaxant, který uvolňuje svaly od křečí. Uvolňuje nervový systém.

Podporuje naši krásu

Při lokálním použití jako masážní olej pomáhá v boji proti celulitidě. Flavonoid Nobiletin, který tento olej obsahuje také pomáhá urychlit váš metabolismus, když se používá jako tonikum. Navíc mandarinkový olej pomáhá s cirkulací a rovnováhou žaludečních šťáv v žaludku.

Jak se vyrábí mandarinkový esenciální olej

Mandarinkový olej se extrahuje z kůry ovoce. Je lisován za studena, což je běžná metoda extrakce citrusových olejů. Extrakt má žlutooranžovou barvu a má chutnou, sladkou vůni.

 

Jak použít mandarinkový olej?

Existuje několik způsobů, jak použít tento úžasný olej. Může se používat při vaření, koupání nebo v difuzéru. Může být aplikován místně nebo smíchán s jídlem. Doporučujeme tyto následující aplikace k maximálnímu využití mandarinkového oleje:

Může být použit při čištění domu

Vezměte několik kapek a promíchejte je s vodou. Aplikujte roztok na čisticí hadru a použijte jej k čistění povrchů a různých zákoutí vašeho domova. S antiseptickými vlastnostmi v zádech pomáhá dezinfikovat a čistit dům.

Dezinfekce ran

Aplikace mandarinkového oleje přímo na ránu pomáhá zabíjet bakterie a dezinfikuje postižené místo. Snižuje také otoky a zarudnutí rány.

Jako masážní olej

Může být přidán do nosného oleje a může takto být používán jako masážní olej. Smíchejte ho s nějakým lehkým nosným olejem, jako je jojobový olej nebo kokosový olej. Doporučený poměr je jedna kapka mandarinkového esenciálního oleje na každých 5 ml preferovaného nosného oleje.

Na strie

Chcete-li zabránit striím, zkuste smíchat 1-2 kapky mandarinkového esenciálního oleje s 1-2 kapkami levandulového oleje a čajové lžičky preferovaného nosného oleje a rozetřete tuto směs na postižené místo.

Chová se jako cytofylaktikum

Některé složky tohoto oleje stimulují tvorbu nových buněk nebo přesněji dělení buněk a recyklaci buněčného materiálu v těle. To nejen podporuje celkový růst v těle, ale také pomáhá léčit nebo regenerovat pravidelné opotřebení a další škody způsobené v těle.

Super na záněty

Uklidňuje všechny typy zánětu v systémech těla, konkrétně v respiračních, oběhových, trávicích, nervových a vylučovacích systémech.

Vnitřně

Jednoduše přidejte kapku mandarinkového esenciálního oleje do pohárku vody a vypijte pro využití zdravotních výhod tohoto oleje. Mandarinkový olej obsahuje také antioxidanty a může být použit v různých receptech – má zajímavou chuť.

V aromaterapii

Tento olej můžete použít v difuzoru nebo v aroma svíčce. Mandarinkový olej má při aromatickém použití povznášející vlastnosti.

Je mandarinkový olej bezpečný?

Mandarinkový olej je znám svou fototoxicitou, ale je obecně bezpečný, protože je netoxický a nedráždivý. Během těhotenství je bezpečné používat ho lokálně, protože pomáhá předcházet striím. Máte citlivou pokožku? Pak s tímto olejem raději opatrně.
Stejně jako ostatní citrusové esenciální oleje, může i mandarinkový olej pomoci při podpoře zdravého imunitního systému. Protože obsahuje silné antioxidanty, tento olej může být užitečný, pokud chcete trochu více podpořit váš imunitní systém.

Nežádoucí účinky mandarinkového oleje

Většina citrusových olejů je známá tím, že jsou fototoxické (změněná kožní reakce na sluneční záření) – stejně tak je to u esenciálního oleje z mandarinky. Nejlepší je opatrnost při expozici slunečnímu světlu (i umělému), do 72 hodin po jeho aplikaci. Olej obsahuje některé chemické složky, které reagují při vystavení účinkům UV záření, způsobují puchýře a pálení pokožky.

Zdroj:
https://www.rehabilitace.info/zdrave-oleje/mandarinkovy-olej-na-co-je-dobry-a-jake-ma-ucinky/

 

12. 11. 2020

Růžová voda


Popis výrobku

  • výroba šetrnou parní destilací
  • se vzácnou růží Damašskou
  • regenerující a vitalizující péče
  • ideální jako pleťová voda pro všechny typy pleti
  • certifikovaná přírodní kosmetika
Purity Vision 100% Bio Růžová voda je vyrobená šetrnou parní destilací ze vzácné růže Damašské, která roste v srdci Bulharských hor v růžovém údolí. Sběr začíná již od brzkých ranních hodin, kdy se v květu rostlin tvoří největší množství esenciálních olejů, které slouží jako ochrana před nízkými teplotami v Bulharských horách. Zamilujete si ji pro její krásnou vůni a všestranné využití. Vyzkoušejte ji jako pleťovou vodu na tonizaci a regeneraci či fixaci make-upu. Je nepostradatelná jako podklad pro pleťové oleje PURITY VISION®, hydratuje a zpevňuje pleť, omezuje vznik vrásek a je ideální jako regenerující obklad na oči.
 
Růžou vodu můžete najít prakticky v každé indické domácnosti. Proč tomu tak je? Je to vlastně jednoduché. Růžová voda je nepochybně magický lektvar pro krásu a je pozoruhodně univerzální. Ať už máte mastnou, suchou nebo jinou pokožku, můžete bez obav růžovou vodu používat. To je to, co z ní činí tajemství krásy nebo spíše tajnou zbraní žen po celém světě. Při nákupu růžové vody buďte obezřetní, abyste koupili pouze 100% čistou růžovou vodu, tj. destilovanou vodu s růží (což je vedlejší produkt růžového oleje) bez chemických látek.
 

Co je to tedy růžová voda?

Růžová voda vzniká destilováním růžových okvětních plátků parou. Růžová voda je krásně voňavá a někdy je používána jako mírná přírodní vůně jako alternativa k chemicky naplněným parfémům.

Trošku informací z historie

Používání růžové vody se datuje už někdy do raného Egypta, kdy ji Kleopatra používala jako přirozenou přípravu v režimu péče o pleť. To je reference co? Nyní můžeme i my následovat kroky nejslavnější královny krásy.

TOP 12 účinků růžové vody

Růžová voda se tradičně používá v kosmetických výrobcích, potravinářských a nápojových produktech. Má tedy mnoho potenciálních přínosů pro naši krásu i zdraví. Podívejte se na náš přehled benefitů.

1. Pomáhá potlačit podráždění pokožky

Jedním z největších přínosů růžové vody jsou její silné protizánětlivé vlastnosti. Tyto vlastnosti mohou pomoci při léčbě různých onemocnění, jak vnitřních, tak i vnějších. Může dokonce zmírnit příznaky ekzému nebo růžovky. Růžová voda pomáhá udržovat rovnováhu pH pokožky a také kontrolu nad nadbytečným mazem na pleti. Růžová voda pomáhá hydratovat, revitalizovat a zvlhčovat pokožku. Prostě jí dodává osvěžující vzhled.

2. Zklidňuje bolest v krku

Lékaři často předepisují antibiotika na bolest v krku, ale možná můžete také vyzkoušet růžovou vodu. Růžová voda se tradičně používá k uklidnění bolestí v krku. Výzkumy pro tuto skutečnost však ještě musí proběhnout.

3. Snižuje zčervenání kůže

Růžová voda je používána jako kosmetický přípravek již tisíce let, takže není překvapením, že může zlepšit kvalitu pleti a snížit zarudnutí pokožky. Její antibakteriální vlastnosti mohou pomoci snížit příznaky akné. A její protizánětlivé vlastnosti mohou snížit nepříjemné zarudnutí a otoky pokožky.
Růžová voda pomáhá vyčistit póry a tónovat pokožku. Aplikace růžové vody po napaření pleti stahuje kapiláry, snižuje začervenání a skvrnitost.

4. Pomáhá v prevenci a léčbě infekcí

Růžová voda má silné antiseptické vlastnosti, které mohou zabránit a léčit infekce. Z tohoto důvodu je růžová voda často zahrnuta v různých přírodních a léčivých prostředcích. Jedna studie dokonce zjistila, že při použití růžové vody v očních kapkách její antiseptické a analgetické vlastnosti pomohly při léčbě očních onemocnění.

5. Obsahuje antioxidanty

Okvětní lístky růží a růžový olej obsahují řadu silných antioxidantů, které mohou chránit buňky před poškozením. Jedna studie zjistila, že tyto antioxidanty mají potenciální inhibiční účinky na lipidovou peroxidaci. Tím je zajištěna silná ochrana buněk v našem těle.

6. Léčí řezy, jizvy a popáleniny

Růžová voda má antiseptické a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají rychleji léčit zranění. Tyto vlastnosti mohou pomoci vyčistit a potlačit infekci v ranách a popáleninách. Růžová voda může také pomoci řezným ranám, popáleninám a dokonce i jizvám k rychlejší léčbě a regeneraci.

7. Zlepšuje náladu

Růžová voda může mít silné antidepresivní a antianxiální (protiúzkostné) vlastnosti. Studie z roku 2011 zjistila, že extrakt z růžových okvětních lístků velmi pomáhá u myší uvolnit centrální nervový systém. To vedlo k antidepresivním a protiúzkostným účinkům.
Aroma růží obecně je silným prostředkem pro zlepšení nálady. To si pamatujte.

8. Snižuje bolesti hlavy

Růžová voda a růžový esenciální olej se běžně používají v aromaterapii, která pomáhá zmírnit bolesti hlavy. To může být způsobeno antidepresivními účinky popsanými výše. Jedna studie opravdu zjistila, že výpary růžové vody mohou efektivně potlačovat bolesti hlavy. Další možností je použití kapesníku namočeného v růžové vodě. Dejte si ho na hlavu. Nechte působit po dobu 45 minut.

9. Zpomaluje stárnutí

Růžová voda se často nachází v kosmetických přípravcích, jejichž cílem je zlepšit vzhled vrásek. A výrobci moc dobře vědí, proč růžovou vodu ve svých produktech používají. To proto, že může mít skutečně účinky proti stárnutí. Takže kromě uklidnění podrážděné pokožky může při lokální aplikaci růžová voda snížit vzhled vrásek.

10. Zlepšuje problémy s trávením

V lidové medicíně je růžová voda používána k podpoře trávení a ke zlepšení problémů s trávením. Podle studie z roku 2008 existují důkazy o tom, že růžová voda může pozitivně ovlivnit trávení a zmírnit problémy s trávením. Může také zlepšit sekreci žlučníku, což dále může pomoci s trávením.

11. Super na vlasy

Vynikající hydratační vlastnosti růžové vody zvyšují kvalitu vlasů. Může pomoci léčit mírné záněty pokožky hlavy a pomůže vám zbavit se lupů. Růžová voda také funguje jako přírodní kondicionér, revitalizuje vlasy a podporuje jejich růst.

12. Pomáhá usnout

Vůně růžové vody na polštáři vám může pomoci se spánkem. Budete spát lépe, takže se probudíte osvěžení.


https://www.rehabilitace.info/zdravotni/ruzova-voda-a-jeji-vyroba-na-co-je-dobra/
 


11. 11. 2020

Karel je Gott (3/3) 2019 / Happy 80th Anniversary!

Růžový olej



Růžový olej je kosmetická a farmaceutická surovina, esenciální olej. Jde o přírodní biologický extrakt vyrobený z korunních plátků dvou druhů růžíː růže damašské, pěstované zejména v Bulharsku, a růže stolisté, která se pěstuje zejména v jižní Francii. V růžovém oleji bylo izolováno přibližně 300 různých chemických látek. Jedná se o jeden z nejluxusnějších a nejdražších přírodních olejů používaných v kosmetice, neboť k jeho výrobě je potřebí velké množství biomasy – ze tří tun okvětních lístků lze vyrobit přibližně jeden kilogram růžového oleje (poměr tedy činí přibližně 3 000:1).

Květy růží je třeba sklízet brzy ráno, aby na slunci nezačaly vyprchávat těkavé aromatické silice; z důvodu maximální šetrnosti probíhá sklizeň výhradně ručně. Růžový olej se vyrábí pozvolnou macerací, kdy nejprve vzniká tzv. růžová voda; teprve další destilací vodní parou a oddělením tekutin je izolován růžový olej. Výroba růžové vody byla známa již od starověku v arabském světě; opakovaná destilace s výrobou růžového oleje byla objevena v 16.-17. století v Evropě.[1]
Jedná se o velmi aromatickou látku, která se používá mimo jiné při výrobě značkových parfémů a pleťových krémů. Růžový olej lze v malém množství přímo aplikovat na lidskou pokožku při péči o pleť. Jsou mu připisovány i další léčebné účinky zejména na sexualitu, používá se v aromaterapii, jako afrodiziakum i jako antidepresivum.

Mezi evropskými výrobci dominuje Bulharsko a Francie, dalšími významnými světovými producenty jsou Turecko (provincie Isparta), Írán (pobřeží Kaspického moře), Maroko (Valée de Dadès);[1] nebo Sýrie; zdejší tradiční plantáže v okolí Damašku jsou však silně ohroženy probíhajícím válečným konfliktem.[2]

Bulharsko

V Bulharsku se růžový olej vyrábí v proslulém Údolí růží u města Kazanlak, které se nachází mezi Sofií a Burgasem asi 200 kilometrů východně od Sofie. Zde se vyrábí tento olej ve velkém měřítku, jeho produkce zde dosahuje zhruba dvě tuny ročně. Keře odrůdy Rosa x damascena ´Trigintipetala´ (tzv. "kazanlacká růže") zde tvoří velmi rozsáhlé plantáže.

Francie

Ve Francii se růžový olej vyrábí ve Středozemí u jihofrancouzského města Grasse, které se nachází na Azurovém pobřeží. Oblast města Grasse je i střediskem francouzského kosmetického průmyslu.

Poznámka

Levnější a dostupnější variantou pravého růžového oleje je olej lisovaný ze semen růže šípkové a příbuzných druhů (Rosa canina, Rosehip oil), který má podobně léčivé účinky na lidskou pokožku. Čistý růžový olej z damašské růže se pro svou vysokou cenu a omezenou možnost produkce na běžném trhu v podstatě neprodává.



 https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C5%AF%C5%BEov%C3%BD_olej

10. 11. 2020

Arganový olej



Vysoce kvalitní arganový olej získávaný z ořechů stromů Argania spinosa v Maroku je nedocenitelný v péči o pleť, pokožku celého těla nebo na suché a lámavé vlasy. Marocké zlato, jak se arganovému oleji přezdívá, vám zajistí regeneraci a hydrataci. Je vhodný pro všechny typy pleti v každém věku. Obsahuje velké množství vitamínů, antioxidantů, nenasycených mastných kyselin a fytosterolů.

Použití arganového oleje na pleť a tělo:      

Obličej: Do dlaně naneste malé množství oleje (2-3 kapky), promasírujte mezi prsty, tím olej prohřejete, poté naneste na obličej, dekolt a krk. Olej nanášejte pouze na čistou a odlíčenou pleť. Věnujte pozornost problematickým partiím (vrásky, suchá pokožka aj.) a v okolí očí jemně vklepávejte do pokožky. Olej používejte ráno a/nebo večer dle typu pleti.
Péče o tělo: Olej aplikujte na lehce navlhčenou pokožku těla, nelépe večer po koupeli nebo sprše. Několik kapek oleje naneste do dlaně, prohřejte mezi prsty a vmasírujte do pokožky celého těla. Zvláštní pozornost věnujte problematickým oblastem (suchá pokožka, strie, pomerančová kůže aj.). Arganový olej můžete nakapat také do koupele nebo přidat pár kapek do svého tělového mléka před jeho nanesením na pokožku. Vhodný je také pro péči o těhotenské bříško.

Arganový olej na vlasy:

Vlasy: Několik kapek oleje naneste do dlaně a prohřejte rozetřením mezi prsty. Jemně poté naneste přímo na konečky vlasů. Takto můžete nanášet na vlhké i suché vlasy.
Vlasový zábal: Přiměřené množství oleje aplikujte od konečků vlasů, po celých délkách až k pokožce hlavy. Vlasy poté lehce rozčesejte a zabalte do ručníku. Vyčkejte 20-30 minut a poté hlavu důkladně umyjte šamponem a kondicionérem tak, jak máte ve zvyku. Pokud si přejete silnější regeneraci, nechte zábal působit celou noc během spánku. Ráno vlasy opláchněte vodou a důkladně umyjte šamponem a kondicionérem. Při pravidelném používání arganového oleje si zajistíte silné a zdravé vlasy. Eliminujete jejich lámavost a suchost. Vlasový zábal můžete opakovat 1-2 x do týdne.

9. 11. 2020

Jablečné tornado s čokoládou a zakysanou smetanou

 

Šťavnatý koláč z hrnku, který si zamilujete. Je šťavnatý díky jablkům, sladký díky čokoládové polevě a chutný díky všem zkombinovaným surovinám. 

SUROVINY

1 hrnek = 250 ml
5 ks jablko
2 a 1/2 hrnkupolohrubá mouka
1 hrnek krystalový cukr
1 hrnek mléko
1/2 hrnku rostlinný olej
2 ks vejce
2 lžičky skořice
2 lžíce kakao
1 bal.vanilkový cukr
1 lžička jedlá soda
1 bal.prášek do pečiva
podle chuti džem
2 kelímky zakysaná smetana
2 bal. čokoláda

Recept Jablečné tornado s čokoládou a zakysanou smetanou 

                    

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Jablka očistíme a nastrouháme na hrubém struhadle. V misce smícháme všechny suroviny - mouku, cukr, mléko, olej, vajíčka, vanilku, skořici, kakao, jedlou sodu a prášek do pečiva.
  2. Přidáme nastrouhaná jablka a vše spolu promícháme.
  3. Připravené těsto nalijeme na plech o rozměrech 30x40 cm (dno jsme vymastili olejem) a dáme péct. Pečeme při teplotě 180 stupňů asi půl hodinu - sledujeme.
  4. Po upečení vrch potřeme džemem a na džem natřeme polevu ze zakysané smetany a čokolády. Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a necháme mírně vychladnout. Po mírném vychladnutí ji smícháme se zakysanou smetanou.