30. 6. 2022

 

Aloe vera – co všechno dokáže léčivý gel a šťáva z této rostliny:

Aloe vera je rostlinou léčivou, hojivou i okrasnou. Dala by se přirovnat k modernímu léčebnému zázraku, ovšem s dlouhou historií. Může se používat vnitřně i zevně, a to jak u lidí, tak u zvířat. Aloe dokáže dobře pečovat o tělo, obličej, nohy i vlasy.

Rozhodně se hodí mít alespoň jednu rostlinu aloe doma v zásobě. Funguje jako skvělá první pomoc v případě drobnějších popálenin, ať už při vaření, či při opalování. List stačí rozříznout a postižené místo potřít gelem z rostliny. Z aloe si můžeme vyrobit nejen krémy, masky, mýdla a přípravky na vlasy, ale také léčivé přípravky na kožní problémy, balzámy na rty, opalovací prostředky, ale i čisticí přípravky. 

Již staří Egypťané, aneb historie využití aloe

Nejen o léčivých, ale i o kosmetických účincích aloe, máme doložené psané zmínky staré několik staletí. Evropa ji poznala v 10. století, mnohem dříve ji zdali Egypťané, od kterých ji převzali Řekové a Římané. V oblasti herbální medicíny byl významnou písemnou prací Řecký herbář (Complete Herbal) autora Nicholase Culpepera z roku 1653. V něm se zmiňuje o alternativní léčbě zdravotních problémů pomocí léčivých látek obsažených v aloe vera. Ovšem aloe vera a její léčebné účinky jsou tu mnohem déle, předpokládá se, že přes 3000 let. Neustále se zkoumají její účinky a rostou možnosti jejího využití.

Aloe vera je rovněž spolehlivě rostoucí pokojovou rostlinou, kterou si může doma pěstovat každý. Aloe vera je rovněž spolehlivě rostoucí pokojovou rostlinou, kterou si může doma pěstovat každý. Zdroj: Nevada31 / Shutterstock.com

Která aloe je ta pravá?

Ačkoli pro rostlinu s vědeckým názvem Aloe vera  (syn. Aloe barbadensis) zvolil Presl v roce 1846 označení aloes obecný, neřekneme jí dnes jinak, než aloe vera, někdy se označuje také jako aloe pravá. K druhům s podobnými účinky patří Aloe arborescens, které Presl přiřadil jméno aloes stromovitý. Aloe patří do skupiny sukulentních trvalek. Tlusté listy se silnou pokožkou pod svým povrchem ukrývají zásobník rostlinného gelu. Listy jsou stočené do trsnaté růžice. Na okrajích listů jsou ostny s bílými skvrnami. Na rozdíl od rodu Agave jsou ostny aloe měkké. Zdravé rostliny mají silný a dlouhý kořen. Gel z dužnatých listů má velmi hořkou chuť. Z rostlin se získává šťáva, která se suší. Po celém světě je označována stejně jako rostlina. Odborníci tvrdí, že nejlepší šťáva se získává z rostlin pěstovaných v Indii. Hořká chuť šťávy může zpočátku v ústech pálit. Nakonec vyvolává sucho v ústech. Z listů získaná šťáva aloe se rafinuje a zbavuje pěny. Ve výsledku je to čirá červenohnědá tekutina. Vzhledem k silným projímavým účinkům se pro vnitřní užívání má šťáva z aloe vera užívat pouze pod lékařským dohledem.

Aloe vera se běžně pěstuje například na plantážích ostrova Fuerteventura. 

Pěstování aloe vera v domácích podmínkách

Jako pokojovou rostlinu pěstovali aloe již naši předkové. Například František Polívka ve svém díle Užitkové a pamětihodné rostliny cizích zemí v roce 1908 uvádí: "U nás pěstují některé druhy aloí pro pěkný list jako rostliny dekorativní v kořenáčích."

Pěstovat aloe vera zvládne i pěstitel začátečník. Není nijak náročné a postačí vám k tomu vhodná nádoba s odpovídající půdní směsí a okenní parapet, kde se rostlinám spolehlivě daří. Ideální je pro ni okenní parapet, nebo v letních měsících terasa orientovaná na jih. Kromě plného slunce snese ale i polostín. Pro každou rostlinu vyberte odpovídající květináč s odvodňovacím otvorem a na dno uložte 3-5centimetrovou vrstvu drenáže z hliněných střepů nebo z kamínků.

Pro rostlinu namíchejte zeminu ze směsi kvalitního zakoupeného substrátu a písku. Můžete ale rovnou koupit substrát obsahující granit, perlit, kamennou drť, nebo hrubší písek. Další možností je využít speciální substrát pro kaktusy. V našich podmínkách pochopitelně rostliny rostou pomaleji a nekvetou, kvetou pouze ty, pěstované ve sklenících. Rozrůstají se však velmi záhy.

Přesazování aloe vera

Při přesazování aloe vera použijeme o něco větší průměr květináče. Při přesazování aloe vera použijeme o něco větší průměr květináče. Zdroj: Aurelia Stork / Shutterstock.com

Jakmile se rostlina s lety zvětšuje a rozrůstá, zaslouží si vždy přesadit do přiměřeně většího květináče. Kořenový systém aloe je sice dostatečně rozvětvený, ale poměrně mělce kořenící. Pro přesazování proto vybíráme spíše široké než hluboké květináče. Po určité době se u kořenů rostliny začnou objevovat malé odnože.     

Zálivka a letnění aloe vera

V průběhu letních měsíců můžeme aloe také letnit. Jedná se o sukulentní rostlinu, která ve svých listech shromažďuje vodu, množství vody zadržuje také v kořenovém systému. Přes léto by zemina v květináči měla být nasáklá vodou, ale před další zálivkou necháme půdu dobře vyschnout. Aloe vera nesnáší ani příliš vysoké, ani příliš nízké teploty. Neměla by se octnout v prostředí s teplotou nižší než je 5 °C. V zimním období má rostlina odpočívat. V klidovém období jí postačí malé množství závlahy.

Hnojení aloe vera

K hnojení aloe vera je nejvhodnější silné kapalné hnojivo. Aloe vera se hnojí pouze 1 x ročně, a to hnojivem určeným pro kvetoucí rostliny. Budete-li využívat zakoupená hnojiva, řiďte se návodem. Pokud byste nechali rostlinu několik let ve stejné nádobě a půdě, vyčerpá z ní veškeré živiny. Pak je hnojení více než důležité.

Množení aloe vera

Oddělením odnoží získáme nové rostliny aloe vera. Oddělením odnoží získáme nové rostliny aloe vera. Zdroj: Witthaya Sumdaengphai / Shutterstock.com

Získat aloe vera pro vlastní potřebu je velmi snadné. Kromě toho, že můžete koupit rostlinu prakticky v každém květinářství či zahradnictví, můžete si vypěstovat rostlinu novou i tak, že získáte od některého pěstitele odnož, která se objeví u kořene mateřské rostliny. Malé odnože vyrůstají obvykle u rostlin několik centimetrů až desítek centimetrů vysokých. Malé zakořeněné rostliny snadno vytvoří v příznivých podmínkách plnohodnotnou dospělou rostlinu.  

Dalším způsobem množení aloe vera je její řízkování. Jde to velmi snadno i v běžném pokojovém prostředí. Nejvhodnějším obdobím pro řízkování je léto. Využijte k tomu rostlinu starou minimálně 2 roky. Odřežte z ní růžice listů anebo jejich výhony. Uložte je na dva dny například na pečicí papír a nechejte jejich konce mírně proschnout. Po dvou dnech je zasaďte do vhodného substrátu s přídavkem písku. 

Pěstování ze semen je nejméně výhodnou formou množení aloe vera. Trvá dlouho a semena je třeba sehnat na spolehlivých místech. Výsev se provádí v období pozdního jara a teplota pro vyklíčení semen se musí pohybovat okolo 21 °C. 

Vlastnosti a zdravotní účinky aloe vera

Aloe vera má antibakteriální účinky, je tedy vhodná pro péči o pleť. Aloe vera má antibakteriální účinky, je tedy vhodná pro péči o pleť. Zdroj: Mr.Cheangchai Noojuntuk / Shutterstock.com

Díky dlouhé historii, i obratným reklamním kampaním, máme někdy snahu považovat aloi téměř za všelék (viz seznam možného využití níže). Před jejím užitím bychom však měli vědět, že ne vše co najdeme ve starých herbářích a bylinářích, nám může skutečně pomoci.

Varování

Při požití ústy může aloe způsobit křeče trávicí soustavy (gastrointestinálního traktu) a vážný průjem. Následkem dlouhodobého používání gelu mohou být kožní vyrážky. Mezi méně časté nežádoucí účinky patří vliv na srdeční rytmus, poškození ledvin a otoky.

  • Pročišťuje střeva
  • Rozpouští hleny při rýmě
  • Rozpouští tekutiny zatěžující žaludek
  • Pročišťuje a vysouší přebytečné tělní tekutiny
  • Zmírňuje bolesti žaludku
  • Pomáhá při potížích se slinivkou břišní
  • Má tišící účinek
  • Pomáhá při žloutence a chrlení krve
  • Pomáhá při potížích s překyseleným žaludkem
  • Má tlumivý efekt na vznik žaludečních kyselin
  • Působí regeneračně na cévy
  • Zmírňuje problémy s krvácejícími dásněmi
  • Zastavuje krvácení a podporuje hojení ran
  • Pomáhá zacelovat staré vředy
  • Hojí hemoroidy
  • Dovede zvrátit proces nekrózy jater, má silné hepatoprotektivní účinky
  • Odstraňuje modřiny a tmavé skvrny po strupech
  • Uplatňuje se při léčbě některých očních potíží - při zánětech, slzení, nejasném vidění a malých poraněních oka
  • Při masáži čela a spánků odstraňuje bolesti hlavy
  • Vmasírovaná šťáva do hlavy posiluje vlasy
  • Léčí bolesti v ústech, afty, škrábání v krku, bolavé dásně
  • Zpevňuje kůži při zevní aplikaci
  • Léčí seboroickou dermatitidu, chronickou ložiskovou psoriázu a lupenku
  • Zabíjí cizopasníky ve střevech a žaludku
  • Odstraňuje ucpání cév
  • Zabraňuje hnilobným procesům
  • Dokáže vyprovokovat menstruaci
  • Působí proti bledničce a zimnici
Čerstvý gel z Aloe vera je také vhodný na zklidnění pokožky po holení. Čerstvý gel z Aloe vera je také vhodný na zklidnění pokožky po holení. Zdroj: Stock2You / Shutterstock.com

Výtažky z aloe vera v produktech

Proto, že aloe vera obsahuje zklidňující, protiplísňové a protizánětlivé složky a navíc dokáže zjemňovat, existuje celá řada kosmetických výrobků, do nichž se aloe vera přidává. Jsou to šampóny, tělová mléka, rtěnky, vody po holení, zubní pasty, opalovací a hydratační krémy. Sortiment výrobků obsahujících látky z aloe vera je však mnohem širší. Jsou to také dětské plenky, dámské vložky, latexové vyšetřovací rukavice, přípravky na hubnutí, depilační prostředky, protiplísňové preparáty, nebo aloe vera tvoří také součást některých čisticích prostředků. A to zdaleka není vše, neboť neustále jsou vyvíjeny další a další výrobky z aloe vera.

Upozornění! Pokud jste se rozhodli k nákupu některého z kosmetických, léčebných nebo jiných přípravků s obsahem aloe vera, vždy dbejte na to, aby byl produkt co nejčistší a přírodní. Ideálně vyhledávejte tyto produkty u certifikovaných dodavatelů organické aloe vera. Studujte důkladně etikety a obsah aloe vera.

Gel a šťáva z aloe vera

Aloe vera se pěstuje zvláště kvůli gelu a šťávě. Gel má významné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Nachází se ve vnitřní části listu rostliny. Nejčastěji se využívá při ošetření popálenin a malých řezných ran, velmi dobře účinkuje i při zmírňování bolesti. Pro vnitřní použití se využívá nejvíce. Nejvhodnější je 100% čistý gel. Pro výrobu gelu se využívají rostliny, či spíše jejich listy, jakmile rostlina dosáhla stáří 2-3 let, někdo doporučuje až 4 let.    

Šťáva z aloe je neuvěřitelně hořká, nažloutlá a lepkavá. Získává se z cévních svazků rostliny, které se nacházejí pod povrchem rostlinné pokožky. Šťáva obsahuje glykosid barbaloin, známý též pod názvem aloin. Je to antrachinonový glykosid, obsažený v latexu v listech některých druhů aloe, zejména aloe pravé (Aloe vera) a Aloe ferox. Barbaloin má při vnitřním podání silně projímavé účinky. Projímadlo z aloe je ve farmacii oficiálně plně uznávaným jediným lékem z této rostliny. Vzhledem k jeho velmi silným účinkům se nedoporučuje užívat jej bez lékařského předpisu. Šťáva z aloe se s gelem nesmí míchat. 

Kdo a kdy by neměl šťávu z aloe vera konzumovat:

ženy v těhotenství, při kojení a při menstruaci a dále osoby trpící onemocněním ledvin a hemoroidy a lidé alergičtí na česnek a cibuli.

Jak se získává gel z aloe vera

Gel může být vyroben jak z celých listů, nebo pouze z rostlinného pletiva, kdy se z listů vyřízne rostlinný sliz, a to tak, aby gel obsahoval co nejméně šťávy. Získává-li se gel z celých listů, listy se rozdrtí a následně se z drti odfiltrují pevné složky. Poté substance prochází přes uhlíkové filtry. Při tomto kroku se extrahuje antrachinon, což je prášek žluté barvy, který není ve vodě rozpustný. Tento krystalický prášek je nejčastěji využíván v barvířském průmyslu. Gel se následně konzervuje formou tepelné a chemické sterilizace. Aby byl produkt chráněn před kontaminací a poškozením, přidávají se do produktu konzervační a zahušťovací přídavky, antioxidanty a přísady. Zahušťovadla a dochucovadla substanci stabilizují. U mechanické separace nelze docílit dokonalosti, a tak se šťáva octne občas i v gelu. Vždy se usiluje o to, aby byl gel co nejčistší. Důvodem je obsah glykosidů antrachinonu aloin A a B, která jsou silnými projímadly.

Rosolovitá hmota získaná z čerstvého listu Aloe vera má intenzivní léčebné účinky. Rosolovitá hmota získaná z čerstvého listu Aloe vera má intenzivní léčebné účinky. Zdroj: Olga Vorontsova / Shutterstock.com

Jak získat gel z aloe pro domácí použití 

Předtím, než začnete řezat aloe a získávat z jejích listů gel, ujistěte se, že máte čisté ruce a perfektně vymytou nádobu připravenou pro získaný gel. Jen takto nebude gel kontaminovaný. U rostliny staré 4 nebo více let uřízněte pro okamžitou spotřebu jen dva nebo tři spodní listy nejblíže zemině v květináči. List odřízněte co nejblíže základu rostliny. Používejte výhradně čistý a ostrý nůž. Odříznuté listy nechejte ve svislé poloze například v misce, tak, aby z nich vytekla žlutě zbarvená šťáva obsahující latex. Tu můžete využít jako projímadlo. Na čisté podložce potom uříznuté listy zbavte špiček a zubatých okrajů. Ty odřízněte. Vznikne vám jakýsi dlouhý hranol z listu s horní a dolní vrstvou listové pokožky. Takto připravený list naplněný gelem, pokud je opravdu velký, dále rozřízněte na několik menších kusů. Odstraňte zelené části listu a gel vyjměte lžící, nebo ostrým plochým nožem. Uložte gel do připravené dokonale čisté nádoby. V uzavřené nádobě vám v lednici vydrží týden, maximálně dva. Jeho stav kontrolujte, aby nezačal gel plesnivět. Pokud byste chtěli gelu prodloužit trvanlivost, museli byste k němu přidat práškový vitamín E nebo C.

Komentář následujícího videa je sice v angličtině, ale jako doplněk k návodu na domácí výrobu gelu z aloe jistě poslouží více než dobře:

Jak se získává šťáva z aloe vera

Šťáva z aloe vera se nejčastěji využívá při zažívacích obtížích nebo v programech pro detoxikaci organismu. Její chuť ale není dobrá, a tak do ní bývají přidávány nejrůznější ovocné šťávy, velmi často šťáva brusinková, aby se nápoj stal chutnější. V prodeji se ovšem nikdy nesetkáme se 100% šťávou nebo gelem. Takové produkty nelze spolehlivě uchovat, začaly by plesnivět nebo fermentovat. A tak jsou nutné nejrůznější konzervační přísady. Proto označení vyrobeno ze 100% aloe vera znamená pouze to, že základ výrobku je kvalitní přírodní šťáva nebo gel z aloe vera, ale v produktu se nacházejí i další přídavné látky.  

Upozornění! Osoby, které jsou k užívání šťávy z aloe vera přivyklé, ji mohou snášet lépe, zatímco ti, kdo s užíváním šťávy teprve začínají, by měli být velmi opatrní.  

Aloe vera tablety a tobolky 

V tobolkách, které se prodávají jako doplněk stravy obsahující aloe vera, se setkáte s lyofilizovanou formou aloe vera. To znamená, že aloe vera byla sušená mrazem. Tyto přípravky se využívají pro usnadnění trávení a zlepšení krevního a lymfatického oběhu. Tuto formu produktu zakoupíte ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou nebo v lékárnách. Využívají je hlavně ti, kterým vadí přirozená konzistence nebo chuť aloe vera.

Z aloe si můžeme vyrobit i gelový repelent. Z aloe si můžeme vyrobit i gelový repelent. Zdroj: Nikolay Litov / Shutterstock.com

Aloe vera a její využití k léčbě zvířat

Aloe vera bývá nazývána také přírodní lékárnou, a to oprávněně, neboť své léčebné účinky využívá v praxi také při léčbě zvířat. Mnozí chovatelé neradi podávají svým zvířatům příliš silné chemické látky, proto už byla aloe vera jako přírodní léčba vyzkoušena u mnoha druhů zvířat, a to hlavně u koní a domácích mazlíčků. V případech, kdy vaše zvíře trápí některý z kožních problémů, vyplatí se nejprve vyzkoušet aplikaci aloe vera. Aloe může představovat nejsnazší řešení, a to nejen proto, že má opravdu prokazatelné hojivé a antibakteriální účinky. Aloe funguje jako přírodní prostředek proti svědění, proti zánětům kůže, abscesům, bakteriálním infekcím, nežitům, popáleninám, kožním vředům nebo řezným ranám.

Velkou výhodou aloe je to, že i když si zvíře olíže aloe z postiženého místa, nemůže se mu nic stát. Nehrozí nebezpečí kvůli toxickým látkám. Nemusí tedy ani nosit ochranný límec. Aloe vera se může také zvířatům přidávat do jídla. Kočkám asi dvakrát chutnat nebude, takže je vhodnější vetřít jim ji do kůže. Jako hojivý prostředek ale nenechává žádné barevné stopy, nemění kůži ani srst zvířat, takže ji jako léčebný prostředek mohou aplikovat chovatelé i těm zvířatům, která se zúčastňují výstav a soutěží. V USA je schválen a distribuován přípravek na léčbu fibrosakromu (rakoviny) u psů a koček. Aloe vera funguje vnitřně u zvířat také jako stimulátor růstu srsti a zlepšení její kvality, ať už se jedná o peří, chlupy, vlasy nebo drápy. V případě, že již vaše zvíře prochází některou z veterinárním lékařem doporučených terapií, vždy se poraďte, zda ještě můžete aplikovat (vnitřně nebo i zevně) aloe vera.

Aloe vera na pleť

Aloe vera je často charakterizována jako přírodní lékárna a jako takový se gel nebo šťáva z ní hodí také pro přípravu nejrůznějších druhů přírodní kosmetiky. Konkrétně pro pleť si můžete z aloe vera připravit doma hned několik pečujících přípravků. Jsou to například: hydratační pleťová voda, pleťová maska na mastnou pleť, hydratační krém na suchou pleť, zklidňující noční krém, nebo osvěžující hydratační sprej. Máte mastnou pleť? Pak vyzkoušejte pleťovou masku z aloe vera. Na její přípravu budete potřebovat 2 polévkové lžíce kosmetické hlinky, 1 lžičku šťávy z aloe vera, ½ lžičky jojobového oleje, 1 kapku levandulového a 1 kapku bergamotového oleje. Toto množství vystačí na jedno použití. Nejprve ve skleněné nebo porcelánové misce všechny přísady rozmíchejte společně s vodou, kterou přidáte v dostatečném množství, aby vznikla dobře aplikovatelná maska na obličej. Jakmile vznikne kašovitá hmota, naneste ji na pleť, vynechejte pouze ústa a oči. Maska by měla působit do té doby, dokud nevyschne hlinka. Poté masku smyjte z obličeje pomocí jemné žínky, kterou máte pouze pro čištění obličeje.

Detail listu aloe vera. Detail listu aloe vera. Zdroj: EES / Shutterstock.com

Další výzkumy aloe vera v lékařství

V současné době jsou prováděny další výzkumy v souvislosti s uplatněním aloe vera týkající se protinádorového efektu a zkoumají se i možnosti využití aloe vera jako léku proti HIV. Ani v jiných oblastech léčebných účinků aloe vera ještě výzkumy nejsou zdaleka ukončeny.

Varování!  

Aloe vera se nemá nikdy nadužívat! Při nadměrném užívání aloe vera se mohou některé v ní obsažené látky projevit až toxicky. V případě, že je člověk v opravdu velkém stresu, mohou být léčebné účinky aloe vera zcela potlačeny.

  Aloe vera se běžně pěstuje například na plantážích ostrova Fuerteventura. Zdroj: anyaivanova / Shutterstock.com

Komerční pěstování aloe vera

Zájem o tuto rostlinu neustále roste, a to přesto, že pouze zlomek jejích účinků je vědecky ověřen. I tak je pěstování aloe vera za léčebným účelem rozšířeno po celém světě. Nejrozšířenější je pěstování aloe vera v zemích Střední Ameriky. Rostliny k dalšímu zpracování se však pěstují i na mnoha dalších místech, například na Kanárských ostrovech, na ostrově Fuerteventura, dále v Dominikánské republice, v Texasu, v Indii, na Arabském poloostrově a na dalších místech v Asii. Celkový světový obrat obchodu s čerstvým gelem představoval v roce 2004 asi 125 miliónů dolarů. Přibližně 60 % gelu pochází z amerického kontinentu, hlavními dodavateli jsou zde Mexiko, Venezuela a Dominikánská republika. 

https://www.ireceptar.cz/zdravi/aloe-vera-co-vsechno-dokaze-lecivy-gel-a-stava-z-teto-rostliny-20190930.html

 

29. 6. 2022

 

Smrkový sirup: Jak doma vyrobit zázračný elixír našich babiček? Co léčí?

Pokud víte, kde si můžete nasbírat smrkové výhonky, vyrobte si voňavý a vitamíny nabitý sirup. Budete připraveni na zimu, kdy většinu z nás trápí rýma a kašel.

Zdroje: abecedazahrady.dama.czwww.zdravestravovani.eu

Rozpouští hleny, usnadňuje vykašlávání a uvolňuje dýchací cesty. Tyto a další benefity nabízí smrkový sirup. Vyrobte si ho doma, je to snadné.

Kdy smrkové výhonky sbírat

Obecně se doporučuje sbírat ještě mladé, světle zelené výhonky, které jsou ještě nepichlavé. Podle nástupu jara a léta se objevují cca do 15. května. Dejte si však pozor, kde výhonky trháte. Smrk sice nepatří mezi chráněné rostliny, mnoha správcům lesa by se však vaše „těžba" nemusela líbit. Také se vyhněte stromům u frekventovaných silnic nebo ve městě.

Zdravotní benefity smrkových výhonků

V lidovém léčitelství jsou účinky smrku na zdraví známy po staletí. Používal se prakticky celý strom. Od jehliček, po dřevo a pryskyřici. Smrková silice podporuje prokrvení a vylučování hlenu. Má také protizánětlivé účinky. Zevně se smrkové masti používají při revmatických potížích nebo při katarech dýchacích cest. Konkrétně mladé výhonky obsahují velké množství vitamínu C a minerálů. Pyšní se také spoustou chlorofylu, který pomáhá hojit tkáně, kontrolovat chutě a transportovat kyslík do buněk. Neutralizuje také volné radikály, udržuje rovnováhu cukru v krvi a váže na sebe jedovaté kovy přítomné ve vašem těle.

Kdo by sirup neměl užívat

Pozor by si měli dát ti, které trápí bronchiální astma či dávivý kašel. Vysoké dávky sirupu také mohou způsobit podráždění pokožky nebo sliznic.

Výroba smrkového sirupu za tepla

Budete potřebovat 3 hrsti mladých smrkových výhonků, 1 kus citronu nakrájeného na kolečka, 1,5 litru vody, cukr podle chuti. Uvařte vodu a výhonky zalijte. Přidejte citron a nechte chvíli louhovat. Poté směs slijte přes cedník do hrnce a přidejte cukr. Vše důkladně promíchejte a hrnec dejte na sporák. Vařte na mírném ohni do zhoustnutí. Jakmile bude sirup hotový, nechte ho vychladnout a poté ho nalijte do sterilizovaných láhví. Sirup uchovávejte v temnu a chladu.

Výroba smrkového sirupu za studena

3 hrsti mladých výhonků propláchněte pod studenou vodou a nechte okapat. Připravte si 3-5 litrovou zavařovací láhev a střídavě do ní ukládejte výhonky, na kolečka nakrájený citron a centimetrovou vrstvu cukru. Pokračujte tak dlouho, dokud není sklenice naplněna. Poslední vrstvu tvoří cukr. Hrdlo sklenice překryjte alobalem nebo potravinářskou fólií a zajistěte gumičkou. Láhev postavte na parapet, kde svítí sluníčko a nechte vše 2-3 týdny louhovat. Měla by se vytvořit hustá tmavá šťáva. Syrový sirup přeceďte a nalijte do sterilizovaných lahviček. Opět uchovávejte v chladu a temnu.

smrkový sirup láhev Výroba smrkového sirupu. Zdroj: IngridHS/Shutterstock.com

Jak smrkový sirup užívat?

Smrkový sirup je lahodný a sladký. Pokud vás trápí nachlazení nebo kašel, dejte si 1 lžíci ráno. Pokud vás bolí klouby či svaly, užívejte 1 lžíci dvakrát denně. Také si ho můžete přidat do vody nebo vychladlého čaje.

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/smrkovy-sirup-000016-500623.html 

 

 

28. 6. 2022

 

Naložte lístky rýmovníku do medu a dejte si každý den lžičku. Je to zázrak!

Rýmovník jako účinný nepřítel rýmy a nachlazení! A ještě ke všemu v tak lahodné formě medu. Zkuste si ho doma vyrobit a uvidíte, že jej budete dělat opakovaně. Vzhůru do toho!

Jste vášnivým pěstitelem pokojovek a nemáte doma rýmovník? Velká chyba! Nejen, že krásné sametové listy dělají na parapetu parádu, ale jeho využití je daleko rozsáhlejší. Od odpuzování komárů, přes využití v kuchyni, až k léčení rýmy a nachlazení. V domácnosti je to zkrátka významný pomocník.

Rýmovník

Plectranthus amboinicus je z čeledi hluchavkovitých a v našich podmínkách pěstován jako pokojová rostlina. Zaslechnout v konverzaci můžete molice, moud či kubánské oregáno – pořád se jedná o rýmovník. Její domovinou je tropická východní Afrika, ale též například Austrálie. Roste čiperně, úžasně voní a lehce se množí.

Rýmovník je na pěstování velmi nenáročný. Rýmovník je na pěstování velmi nenáročný. Zdroj: Arayabandit / Shutterstock.com

Pěstování zvládnete

Starost o rýmovník není nijak náročná, naopak! Zvládne ji téměř každý. Šoupněte ho někam, kde bude mít dostatek světla. V létě se dá letnit, odvděčí se vám bohatým růstem. V zimě mu připravte místo nejlépe na parapetu.

Je ale i něco, co rýmovník nesnáší… a to je průvan! Pozor si dejte i na větrání. A nepřehánějte to se zálivkou. Rostlina snáz snese abstinenci vody, než přelití.

Účinky rýmovníku

Jak už název napovídá, rostlina se používá na úlevu od rýmy. Jakmile promnete lísteček mezi prsty, uvolní se vonná silice, která pro vás bude jako balzám na duši, v tomto případě vlastně na rýmu.

V toto nepříjemné období si rostlinu přeneste na noční stolek a nechte, aby vám dělala společnost při spaní. Jestli máte na topení odpařovače, přidejte do vody lístek rýmovníku, tato metoda je také velice příjemná.

Rýmovník je na hromadu neduhů! Rýmovník je na hromadu neduhů! Zdroj: Profimedia

Jak na rýmovníkový med

Pokud medem sladíte čaj, nebo ho využíváte jakkoliv jinak, připravte si doma rýmovníkový med. Proč? Neboť je to super pomocník při nachlazení a nebudete se při jeho konzumaci ošívat jako z jiných přípravků z lékárny. Připravili jsme si pro vás dva postupy, abyste si mohli vybrat ten, který vám lépe padne do oka.

Rýmovníkový med číslo 1

Tento postup je malinko náročnější než později zmiňovaný, ale nebojte, nic hrozného vás nečeká.

Co je potřeba:

  • kilo cukru
  • 40 středních lístků rýmovníku
  • citron
  • voda

Jak na to:

Lístky opláchněte, přendejte do menšího pekáče a posypte cukrem. Takto byste měli vytvořit tři vrstvy. Nahoru dejte nakrájená tenká kolečka citronu a zalijte vodou, aby vše bylo zcela ponořeno. Pekáček přikryjte utěrkou a uložte na jeden den do lednice. Pak celé dílo dejte do trouby, kterou si předehřejte na 150°C a počkejte, než se cukr nerozpustí. Až se toho dočkáte, přendejte pekáč na sporák a nechte na mírném plameni probublávat do zhoustnutí. Med přelijte do vymytých sklenic a obraťte dnem vzhůru.

Rýmovníkový med číslo 2

Jednoduchý postup, který vás opravdu nezdrží.

Ingredience:

  • kilo cukru
  • 35 lístků rýmovníku
  • citron
  • voda

Postup:

Lístky opláchněte, dejte do hrnce, zasypte cukrem a nahoru rozprostřete kolečka citronu. Zalijte vodou do úplného potopení obsahu, zakryjte a vložte do lednice na 24 hodin. Následně dejte na sporák a za stálého míchání cukr rozpusťte. Ztlumte výkon plotýnky a nechte směs povařit do ztuhnutí, což trvá asi dvě hodiny. Tak jako v předchozím receptu, med nalijte na do vymytých sklenic a otočte dnem vzhůru. 

abecedazahrady.dama.cz, www.weebee.cz, www.jidlo.cz

https://www.ireceptar.cz/zdravi/rymovnik-mediciny-30000107.html 

 

27. 6. 2022

Panda


 

 

Pěstování angínovníku:

  • Angínovníku svědčí zimování při nižších teplotách a omezené zálivce (za mírných zim vydrží i na záhoně), ale snese i celoroční pobyt v teple.
  • Vyžaduje dostatek světla, nevadí mu přímého slunce. Zvláště pokud ho v zimě pěstujeme v teple, postavíme ho těsně k oknu bez záclony. Řešením je i umělé osvětlení, zářivky s denním spektrem, které umožní rostlinám asimilovat, mají malou spotřebu a jejich světlo je příjemné i nám samotným. 

V dobrých podmínkách angínovník nejen kvete, ale i plodí V dobrých podmínkách angínovník nejen kvete, ale i plodí 

Shutterstock.com / High Mountain 

  • Substrát udržujeme mírně vlhký, ale ne mokrý. Ideální je propustný substrát s drenáží na dně nádoby, který můžeme hojně zalévat bez obav. U rostlin pěstovaných pro konzumaci je vhodný například substrát pro bylinky nebo pěstování zeleniny, nejlépe v biokvalitě. Namíchat si vlastní můžeme z kvalitního, vyzrálého kompostu a listovky. Jako drenáž na dně nádoby poslouží jemný štěrk, písek nebo perlit, užitečná je i drť ze dřevěného uhlí.
  • Ze stejného důvodu nehnojíme hnojivy určenými pro pokojové nebo okrasné rostliny, ale buď hnojivy na bylinky a zeleninu, nebo vlastními organickými hnojivy – například silně naředěným kopřivovým výluhem. Do substrátu můžeme při přesazování přimíchat trochu sušeného granulovaného hnoje, který rostliny „nespálí“, nebo rohoviny. Šikovné jsou i tekuté koncentráty organických hnojiv, které lze přidávat do zálivky. V zimě však hnojíme pouze v případě, že má rostlina dostatek světla, zvláště pokud jí dopřáváme umělé osvětlení.
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/anginovnik-krasna-pokojovka-poskytne-prvni-pomoc-pri-boleni-v-krku.html 
  • Angínovník můžeme množit dělením trsů, nejlépe při jarním přesazování, nebo semeny.

26. 6. 2022

 

Angínovník: 

Krásná pokojovka poskytne první pomoc při bolení v krku:

Stačí chvilku žvýkat kousek palčivého listu a můžete odvrátit počínající zánět nebo urychlit léčbu angíny. Angínovník je navíc velmi pohledná, kvetoucí rostlina, kterou lze snadno pěstovat v bytě.

Angínovník (Belamcanda chinensis, syn. Iris domestica) je pohledná, až metr vysoká, krásně kvetoucí pokojová rostlina, která je pro skvrnité květy nazývána též tygří lilií. Mečovité listy mají silně antiseptické účinky a účinně potlačují zánět. S úspěchem se používají při prvních náznacích škrábání v krku, kdy může infekci odvrátit. I u pokročilejšího zánětu nosohltanu nebo angíny pomáhají.

Jak angínovník užívat?

Květy angínovníku mu daly přízvisko tygří lilie  

                                          Květy angínovníku mu daly přízvisko tygří lilie 

Shutterstock.com / kc.bangkaew 

Nálev ze lžičky podrcených lístků na šálek vody používáme jako kloktadlo několikrát denně. Pro zvýšení účinnosti můžeme nálev ještě osolit, neboť samotná slaná voda je při zánětech dýchacích cest velmi prospěšná. Kromě přípravy nálevů je velmi rychlou a účinnou pomocí pomalu žvýkat lístky bylinek – při angíně a bolestech v krku především šalvěje, pro osvěžení dechu máty... To samé platí o angínovníku, ovšem musíme být ještě opatrnější nežli u zmíněných bylinek – obsahuje totiž nejen silně antisepciké, ale i mírně toxické látky. Neměli bychom užívat více než 3 cm listu za den, přičemž ho žvýkáme po malých dávkách nejvýše šestkrát denně, ne déle než minutu, zbytek vyplivneme. Aby mohl působit, bezprostředně poté nejíme ani nepijeme. Lehké, dočasné pálení je daní za účinnost. Ovšem u citlivých jedinců se může objevit alergická reakce, kdy je pálení velmi silné a objevují se i otoky. Proto je zprvu třeba vyzkoušet jen nepatrné množství. V Asii je ceněn i oddenek angínovníku, jehož odvar se užívá při nemocech s trávicího i močového ústrojí a při revmatismu.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/anginovnik-krasna-pokojovka-poskytne-prvni-pomoc-pri-boleni-v-krku.html 

 

25. 6. 2022

 

Rýmovník, pěkná nenáročná pokojovka: Léčí nejen rýmu, osvěží vzduch:

Listy rýmovníku voní po meduňce, mátě a také kafru. Obsahují silné esenciální silice, které uvolňují ucpaný nos. Můžeme z nich připravit léčivý čaj, provonět jimi prádlo, odehnat potravinové moly.

rýmovník purpurový (Plectranthus purpuratus) rýmovník purpurový (Plectranthus purpuratus) Zdroj: Shutterstock.com / Elena Kirey

Když se hlásí nachlazení, můžeme jako první pomoc rozemnout v prstech několik lístků rýmovníku a inhalovat jejich vůni. Nebo je zabalit do kapesníku a nosit stále při sobě. V místnosti s rýmovníkem se lépe dýchá, rostlina navíc odpuzuje nepříjemný hmyz, hlavně mouchy, komáry a mšice. Prodyšný látkový pytlíček s rozdrcenými listy pomáhá dokonce i proti molům v potravinách, jejich silná vůně by je měla odradit. A sáček se sušeným rýmovníkem lze použít i k provonění prádla.

Druhy rýmovníku a jejich použití

K nejlepším druhům patří rýmovník purpurový (Plectranthus purpuratus) a rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) neboli kubánské oregano či mexický eukalyptus. Z obou můžeme připravit výborný zdravotní čaj proti nachlazení: jeden až tři čerstvé lístky zalijeme vroucí vodou, po 3 minutách čaj přecedíme a pijeme teplý. Nejlepší je vždy čerstvá dávka. Rýmovníkový čaj pomáhá i při astmatu, žaludečních obtížích a vysokém krevním tlaku. Využijeme jej také na drobná poranění, jako jsou oděrky, štípance a popáleniny. Zklidňuje rovněž bolest a urychluje proces hojení. Rostlina kromě vonných silic obsahuje vitamin A a C. Rýmovník se uplatní i v kuchyni, používá se jako bylinka do zeleninových salátů, při výrobě marinád a k dochucení masa, zejména zvěřiny.

rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) neboli kubánské oregano či mexický eukalyptus rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) neboli kubánské oregano či mexický eukalyptus 

Shutterstock.com / Romix Image 

https://www.ireceptar.cz/zdravi/rymovnik-pekna-nenarocna-pokojovka-leci-nejen-rymu-osvezi-vzduch.html 

24. 6. 2022

 

Recept na sirup z rýmovníku: Za studena nebo vařený?

Kašlání, kýchání i ucpaný nos potrápí na podzim skoro každého. Nepříjemné příznaky nemoci pomohou zmírnit listy rýmovníku. Připravte si z nich léčivý sirup a obejdete se bez drahých přípravků z lékárny.

Nedá se nic dělat, podzim je v plném proudu a s ním přichází nižší teploty, déšť i vítr a kde kdo podlehne nastuzení či rýmě. Vyzbrojte se proti podzimním a zimní nástrahám s pomocí voňavé a léčivé pokojové rostliny rýmovníku. Připravíte z ní vynikající sirup, který se hodí nejen k léčení podzimních neduhů, výborný je také jako sladilo do nápojů i jídel.

Rýmovník do každé rodiny

Rostlina Plectranthus amboinicus z čeledi hluchavkovitých je známá spíše jako rýmovník citrónový, možná ji znáte i pod dalšími názvy – kubánské oregano či mexický eukalypt. Tuto nenáročnou pokojovku naleznete v mnoha českých domácnostech a zájem o ní stále stoupá. Pěstuje se kvůli aromatickým listům se specifickou vůní, která v sobě mísí stopy máty, meduňky, eukalyptu i kafru. Jejich využití je skutečně široké, dají se přidávat jako chutná bylinka do salátů a jídel, pomáhají odpuzovat nevítaný hmyz, suší se na čaj, slouží k inhalaci při dýchacích potížích, hojí spáleniny i drobná poranění kůže. V první řadě po nich však sáhněte při nachlazení, bolestech hlavy a onemocnění dýchacích cest jako jsou kašel či rýma.

Možností jak vstřebávat léčivé látky je několik, můžete čichat k přelomenému listu, připravit si inhalační lázeň, pít léčivý odvar nebo vložit lístky do kousku látky do postele kde spíte. Velmi lahodným způsobem jak do těla dostat účinné látky je užívaní hustého sladkého sirupu, který zachutná dospělým i dětem.

rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) neboli kubánské oregano či mexický eukalyptus rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) neboli kubánské oregano či mexický eukalyptus Zdroj: Shutterstock.com / Romix Image

Vařený sirup z rýmovníku

K přípravě lahodného sirupu vedou v zásadě dvě cesty, teplá a studená. Výhodou sirupu z vařených surovin je kratší příprava a delší trvanlivost. Na jeho přípravu také potřebujete menší množství lístků z rýmovníku. Delším vařením se ale snižuje množství účinných látek ve výsledném produktu.

  • 30 lístků rýmovníku
  • 1 kg cukru
  • voda
  • citrusy (pomeranč, citrón, limetka)

Do vhodné nádoby vložte natrhané nebo nakrájené lístky rýmovníku a oloupané citrusy nakrájené na kolečka. Vodu přiveďte k varu a nalijte na připravené suroviny tak, aby byly zcela ponořené. Přiklopte nebo přikryjte a nechte stát 24–48 hodin. Vzniklý odvar slijte a přeceďte přes sítko nebo pláténko. V hrnci přiveďte k varu a přisypte cukr. Na mírném plameni vařte dokud sirup nezhoustne na požadovanou konzistenci. Ještě horký sirup plňte do sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.

https://www.ireceptar.cz/zdravi/vyroba-sirupu-z-rymovniku-za-studena-nebo-vareny-20191027.html 

 

22. 6. 2022

 

Pokojové rostliny s léčivými účinky nejen proti virovým onemocněním:

Pokojové rostliny s léčivými účinky nejen proti virovým onemocněním:Mnohé pokojové rostliny jsou nejen krásné, ale jsou také léčivé. Zatímco u některých z nich nás to ani nenapadlo, jiné k léčebným účelům využíváme naprosto běžně. Aloe vera je snad nejuznávanější a také nejčastěji využívanou léčivkou, ale věděli jste například o mučence nebo tlustici, jak nám může být užitečná? 

Aloe vera

Aloe vera gel poslouží v mnoha případech, například k výrobě přírodního mýdla. 
  Aloe vera gel poslouží v mnoha případech, například k výrobě přírodního mýdla. Zdroj: Nevada31 / Shutterstock.com Pokud bychom měli mezi pokojovými rostlinami s léčivými účinky volit královnu, pak by jí s největší pravděpodobností byla právě aloe. Aloe vera dokáže pečovat o naše tělo, obličej, vlasy i nohy. Je to taková první pomoc v rostlinné podobě, která by nikomu z nás domě neměla chybět. O Aloe vera toho bylo již mnoho řečeno. Vyčerpávající informace nejen o rostlině samotné, ale i o jejích zdravotních účincích na lidský organismus podrobně pojednává článek 

 

Mučenka

Také čeleď mučenkovitých mívá v mnoha našich domácnostech své zástupce. Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je teplomilná, proto ji v našich podmínkách pěstujeme jako pokojovou rostlinu. A protože její pěstování není nijak složité a rostlinám obvykle dobře vyhovují naše bytové podmínky, nacházíme ji v našich domácnostech opravdu často.

Mučenka pletní (Passiflora incarnata) - Tradičně se využívá celá rostlina, ať čerstvá, nebo sušená. Mučenka pletní (Passiflora incarnata) - Tradičně se využívá celá rostlina, ať čerstvá, nebo sušená.  

Cristina Ionescu / Shutterstock.com 

Přesto, že mučenky dosud ještě čekají na dokonalé prozkoumání, již nyní o nich víme, že drogy v nich obsažené působí výborně na nervový systém. Jsou vynikajícím sedativem, dokáží skvěle uklidnit a tlumit pocity úzkosti, zlepšují a prohlubují spánek a působí rovněž jako kardiosedativum a gastrosedativum. Extrakty z mučenky se stále častěji využívají jako homeopatické prostředky léčby.

Tlustice 

Léčivé účinky tlustice můžete vyzkoušet při vzniku aftů a oparů. Léčivé účinky tlustice můžete vyzkoušet při vzniku aftů a oparů. Zdroj: Andrey_Nikitin / Shutterstock.com

Tlustice vejčitá - Crassula ovata (dříve též zvaná portulacea), tato polokeřovitá rostlina utvářející po několika letech hrubší kmínek nabídne své léčivé schopnosti prostřednictvím svých masitých okrouhlých listů. Přesto, že je známo na 300 druhů tlustic, u nás se největší oblibě těší právě tento druh. Kvůli malému obsahu arsenu se nesmí nadužívat. Léčí afty, opary, strie, popáleniny, záněty a má desinfekční účinky.

Angínovník

Doma se může hodit i angínovník. Doma se může hodit i angínovník. 

Beverly Tidwell / Shutterstock.com 

Žvýkat listy angínovníku se doporučuje při zahlenění a angíně. Stejně tak účinný může být i odvar z oddenku angínovníku (Iris domestica). Je škoda, že u nás tato nejen léčebná, ale i velmi dekorativní rostlina není pěstována častěji. Při bolestech v krku se doporučuje žvýkat asi 3 cm dlouhý kousek listu, ideálně po jídle. Zbytky listu vyplivneme, a protože v ústech dosti pálí, snáze pomůže zažehnat zánět.

Odvar z oddenku se doporučuje užívat při revmatizmu, zácpě a nadýmání, poruchách žláz s vnitřní sekrecí a při chorobách ledvin a močového ústrojí. Dávejte však pozor a užívejte angínovník v úměrném množství. Mohl by vám způsobit alergickou reakci při nadužívání. List nedoporučujeme žvýkat častěji než 6x denně, a to podobu maximálně půl minuty. Odvar se pije 4x denně v množství 125 ml.

Kalísie voňavá

Kalísie (Callisia fragrans) patří mezi oblíbené léčivé rostliny. Kalísie (Callisia fragrans) patří mezi oblíbené léčivé rostliny. Zdroj: Uryutova / Shutterstock.com

Kalísie voňavá (Callisia fragrans) si díky svému vysokému obsahu biogenních látek plným právem zaslouží být nazývaná zázračnou rostlinou. Intenzivnímu výzkumu účinných léčebných látek byla věnována velká pozornost nejen v USA, ale i v bývalém Sovětském Svazu. Je totiž použitelná na takřka všechny nemoci, a navíc má silnou léčebnou účinnost. Šťáva z kalísie detoxikuje organismus, pomáhá organismu vypořádat se s rakovinu, cukrovkou, záněty, chorobami jater i trávicího ústrojí a zevně skvěle účinkuje při léčbě ekzémů. Za současné situace by nás měla zajímat hlavně účinnost šťávy na bakteriální a virová onemocnění, na bolesti hlavy, snižování tlaku a odstraňování bolestivosti kloubů a páteře a také syndromu chronické únavy.

Naduť madagaskarská

Mezi zelené léčivky ze skupiny pokojových rostlin řadíme i Kalanchoe daigremontiana. 

  Mezi zelené léčivky ze skupiny pokojových rostlin řadíme i Kalanchoe daigremontiana. 

mizy / Shutterstock.com 

Pod názvem pokojový žen-šen hledejme naduť madagaskarskou čili Kalanchoe daigremontiana. Někdy se této rostlině říká také ďáblova páteř nebo aligátoří rostlina, a to kvůli jejímu exotickému vzhledu. Na okrajích jejích dužnatých listů vyrůstají malé lístky, které posléze od listu odpadnou a vytvářejí novou rostlinu. Množí se tedy velmi snadno. Vždyť i její čínské označení „kalan-Chowi“ znamená padající a vyvíjející se. Léčivé schopnosti této rostliny jsou známy nejen v Africe a Latinské Americe nebo Asii. Také v tehdejším Sovětském svazu byla tato rostlina podrobena v 70. letech minulého století důkladnému výzkumu.

V omlazující účinky věřil i básník Johann W. Goethe a proto každý den konzumoval nové rostlinky z okrajů nadutě madagaskarské. Byl touto rostlinou natolik okouzlen, že jí věnoval i několik svých básní. Rostlina se přirozeně množí způsobem nazývaným viviparie. Všechny části rostliny jsou nositeli vysokého obsahu bufadienolidů. Jedná se o látky vyznačující se kardioaktivními vlastnostmi. Stahují srdce, zpomalují tepovou frekvenci, mají rovněž protinádorové účinky. Vykazují také antibakteriální, protizánětlivé, sedativní a insekticidní účinky. Na lidský organismus mají pozitivní vliv při revmatismu, zánětech a infekcích. Po psychické stránce tlumí neklid, účinkuje proti bolestem hlavy a migrénám.

 https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pokojove-rostliny-lecive-rostliny-pestovat-ucinek-choroba-virova-onemocneni-20200331.html

21. 6. 2022

 

Co vše lze udělat s rýmovníkem: Mast na rýmu je skvělá a sirup ještě lepší:

Bylinky - Zahradnicví Liberec Františkov 

Léto končí a nastupuje sezóna, které se každoročně děsíme a modlíme se, aby nás a naše blízké vynechala. Ano, jde o chřipku, nachlazení, virózy a nově také koronavirus. Pojďte se s námi podívat na léčivé vlastnosti bylinky, která posílí vaši imunitu a pomůže být vašemu organismu odolnějším. Jde o rýmovník! Co všechno umí?

Chřipku a nachlazení není vždy nutné léčit přípravky z lékárny, poradí si totiž i bylinky. Třeba takový rýmovník zmírní účinky rýmy i nachlazení a díky masti a sirupu, který si z něj můžete vyrobit, se stane nedílnou součástí vaší lékárničky.

V posledních letech získává rostlina s názvem rýmovník čím dál tím více pozornosti. Mnoho českých domácností už přišlo na její zázračné účinky. Sehnat ji můžete v každém lepším květinářství, zahradnictví či hobby marketu.

Rýmovník má silné listy porostlé stříbrnými chloupky. Vyznačuje se silnou specifickou vůní, ze které můžete cítit kafr, mátu, meduňku a eukalyptus. Váš byt provoní, odpudí hmyz a jeho listy mají stejný účinek jako listy aloe. Pomáhají tedy léčit rány, popáleniny a poranění kůže. Jeho hlavní schopností je ale pomáhat při nachlazení, rýmě, horečce, bolestech hlavy a při problémech s odkašláváním.

Buď můžete jeho silice inhalovat tak, že budete čichat ke zlomenému listu nebo můžete několik lístků přihodit do nádoby s vodou, nechat ho můžete i odpařovat na topení. No a v neposlední řadě si můžete vyrobit léčivý sirup nebo mast, kterou budete mazat na hrudník.

Sirup z rýmovníku

Suroviny:

  • 30–40 středních lístků rýmovníku
  • 1 kg cukru krupice (může být i třtinový)
  • 1 pomeranč
  • 1 citron
  • vodu

    Postup:

    Pomeranč a citron, nejlépe v BIO kvalitě, důkladně omyjte a i s kůrou nakrájejte na plátky. Očištěné, ale neumyté lístky rýmovníku nasypte do hrnce, přidejte plátky citrusových plodů a vše zalijte horkou vodou tak, aby všechny suroviny byly zcela ponořené. Přiklopte pokličkou a nechte nejméně čtyřiadvacet hodin, klidně ale i osmačtyřicet, stát v pokojové teplotě.

    Hotový výluh přeceďte přes husté síto nebo čistý ubrousek do jiného hrnce a přiveďte k varu. Snižte teplotu a opatrně přisypte cukr. Za občasného míchání vařte na mírném stupni a nechte výluh zredukovat, dokud nedostane měděný odstín a nezačne lehce houstnout. Konzistenci sirupu vyzkoušíte tak, že pomocí lžičky odkápnete malé množství na čistý talířek, pokud kapička bude držet tvar, je nejvyšší čas sirup odstavit. Po zchladnutí totiž ještě hodně zhoustne. Ještě teplý sirup ihned naplňte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Uchovávejte nejlépe v temnu na chladném místě.

    Mladá rostlina rýmovníku citronového (Plectranthus amboinicus).

 Mladá rostlina rýmovníku citronového (Plectranthus amboinicus). Zdroj: Ariene Studio / Shutterstock.com

Mast z rýmovníku

Suroviny:

  • 20-30 středních lístků rýmovníku
  • 200 g tuku

Postup:

Tuk rozehřejte a přidejte čerstvě natrhané lístky rýmovníku. Udržujte stálou teplotu a nechte asi dvě hodiny louhovat. Občas promíchejte. Pak odstavte, nechte vychladnout a na čtyřiadvacet hodin uložte do lednice. Druhý den znovu rozehřejte a postup zopakujte. Nechte zchladnout a ještě vlahé přeceďte a mast slijte do připravených nádobek či skleniček. Skladujte v chladu. Používejte k promazávání hrudníku při potížích s průduškami a k masážím chodidel při nachlazení. Mast je také vhodná na promazávání vysušené kůže, při lehkých popáleninách nebo kožních zraněních.

www.bylinkovo.cz, www.rehabilitace.info, www.abecedazahrady.cz 

https://www.ireceptar.cz/zdravi/rymovnik-ryma.html 

 

 

 


20. 6. 2022

 

Amarylis – pěstování:

Hvězdník Ambiance - Hippeastrum - cibule hvězdníku - 1 ks

Amarylis neboli také hvězdník (Hippeastrum) je oblíbená dekorativní květina původem z Jižní Ameriky. Svými velkými a exotickými květy dokáže upoutat pozornost na první pohled a mnoho lidí tak začne uvažovat o jejím pořízení. Amarylis se stále pěstuje spíše okrajově, jelikož má velmi specifické požadavky na stanoviště i zálivku.

Oceníte však, že vykvétá již v polovině ledna, tedy v době, kdy většina rostlin odpočívá. Že rostlině začalo vegetační období spolehlivě poznáte dle prvních listových nebo květních puků, které můžete pozorovat na cibuli. Pojďte se podívat, jak správně amarylis pěstovat, abyste se dočkali pěkných květů.

Jak pěstovat amarylis

Výsadbu amarylisu je ideální provádět v době klidového období, tedy během listopadu. Amarylis se pěstuje v květináči – během teplých měsíců ho můžeme pěstovat venku a v zimě ho dáme například do sklepa, kde vydrží v teplotě i kolem 15 °C.

Při přesazování vždy volíme o něco větší květináč, než byl ten původní, aby rostlina měla dostatek prostoru. Velice důležitá je dostatečně silná drenáž, na kterou bychom tedy při výsadbě určitě neměli zapomenout.

Letnění amarylisu

Jakmile se na amarylisu vytvoří první výhonky, přesuneme jej na světlé místo, ideálně s teplotou kolem 22 °C. Nejprve bychom ho měli umístit na západní okno a poté přesunout na jižní. Půdu nejprve udržujeme mírně vlhkou, poté zaléváme a hnojíme jednou týdně.

Když odezní přízemní mrazíky, tedy zhruba od poloviny května, můžeme amarylis přesunout ven, kde budu mít dostatek denního světla a čerstvého vzduchu. Navíc zde dokonale ozdobí naši terasu či balkon.

Doba květu amarylisu

Květy amarylisu vydrží pěkné poměrně dlouhou dobu. Jestliže ho ponecháme v teplé místnosti, můžeme se z něj těšit i po několik týdnů. Jakmile ale květy začnou žloutnout, značí to, že rostlina už odkvétá a květ je možné odstřihnout.

Po odkvětu doporučujeme trochu omezit zálivku a jakmile odkvete celá rostlina, tak celý její stvol odstraňte až u cibule. Na konci léta amarylis už vůbec nezalévejte, cibule uložte do chladu a během listopadu opět vysaďte.

Dodržování všech vegetačních fází je u amarylisu velmi důležité, jelikož jenom tak dosáhnete krásných květů. Jeho vegetační období se skládá celkem ze třech fází, a to z kvetení v zimě, růstu na jaře a začátkem léta a klidu v podzimních měsících.

Škůdci

Amarylis bývá nejčastěji postihován červenými skvrnami na listech neboli červenou spálou. Dejte si pozor a nekupujte nové takto postižené rostliny. Skvrny značí, že jsou rostliny oslabené a vyčerpané. Často je můžeme pozorovat už na samotných cibulkách.

Většinou jsou vystaveny nepravidelné či nedostatečné zálivce, nejsou pravidelně přihnojovány nebo se jim nedostává vegetační klid. Skvrny mohou upozornit i samotné pěstitele, že něco u amarylisu zanedbávají.

https://www.sklizej.cz/amarylis-pestovani/ 

 

19. 6. 2022

 

Orlíček – pěstování:


 Již od středověku je ozdobou zahrad půvabná rostlina s názvem orlíček. Jedná se o trvalku, která v Čechách není příliš obvyklá. To by vám však nemělo bránit v tom, abyste ji začali pěstovat – ba spíše naopak. Kromě pěstování můžete orlíčky i sami šlechtit, což jistě zaujme každého zkušeného pěstitele, který chce rozšířit své aktivity.

Tato vytrvalá bylina se latinsky označuje jako Aquilegia a je známo více než 120 botanických druhů. V praxi je však kříženců na několik tisíc. Nabídka je opravdu rozmanitá, jelikož vzrostlé rostliny sahají do výšky od 6 cm až do 1 m. Ty nejběžnější však mají od 25 do 55 cm. Zdobí je jednoduché nebo plné květy v celé škále barevných odstínů. Kromě zahrad se s orlíčky setkáváme též ve volné přírodě, kde vykvétají od května až do července a jejich květy mají nejčastěji bílou až růžovou barvu.

Orlíček vyžaduje dobře prosvětlené stanoviště

Pěstování orlíčku není složité. Vyžaduje však dodržení několika hlavních zásad. Stanoviště by mělo být dostatečně zásobené rozptýleným denním světlem. Dařit se mu však bude i na sluníčku. Dále je potřeba zajistit zálivku. Pokud by byl orlíček vysazen na přímém slunci a v suché půdě, dlouho by nevydržel. Velké druhy orlíčků se proto doporučují vysadit do polostinných míst v zahradě, zatímco malé druhy udělají spoustu parády na skalce v kombinaci s dalšími skalničkami. Kvetoucí orlíčky navíc skvěle vypadají i jako řezané ve váze.

Výběr správné zeminy

Před výsadbou se ujistěte, že máte na zahradě dostatečně výživnou hlinitopísčitou půdu, kterou budete během pěstování udržovat stále vlhkou. Jestliže půda není příliš výživná, měli byste orlíček pravidelně hnojit. Použít můžete libovolná hnojiva na kvetoucí zahradní rostliny. Frekvence hnojení je ideální jednou týdně či jednou za 14 dní.

Pěstování ze semínek

Co se týká doby vysetí, tak ideální je duben či květen. Můžete také použít osivo ze svých orlíčků a to rozhodit na záhony ihned po sběru. Pak je jenom zalijete vodou. Do podzimu vyrostou nové rostliny, které již na jaře kvetou.

Pěstování orlíčku ze semen není nijak složité. Navíc je pohodlně zakoupíte v každém zahradnictví. Jelikož je rostlina mrazuvzdorná, nevyžaduje přes zimu žádnou speciální péči. Kvete od května přibližně do července a její květy mohou mít červenožlutou, modrou, zelenožlutou, modrobílou, červenofialovou nebo třeba fialovobílou barvou. K dostání je spousta variací.

https://www.sklizej.cz/orlicek-pestovani/ 

18. 6. 2022

 

Pampeliška, elixír pro játra:

Pampeliška je všestranně užitečná a léčivka a medonosná rostlina. Kořen poskytne skvělou očistnou kůrou pro játra, mladé listy nahradí salát a povzbudí metabolismus, z květů lze připravit sirup.

 

Užívaná část

  • Kořen sbíráme buď na jaře, nejlépe před rozkvětem rostliny, nebo při květu, případně na podzim.
  • Lze jej užívat čerstvý, přebytky uchovat do zásoby.
  •  Sušíme jej ve stínu, na slunci či uměle do teploty 50 °C, a to dokonale, jinak snadno zplesniví.
  • Usušený kořen skladujeme v suchu, neboť i dobře vyschlá droga přijímá vzdušnou vlhkost, která ji časem znehodnocuje.
  • Účinné látky

    Příznivé účinky na trávení mají především hořčiny taraxacin a taraxasterin. Dále v kořeni najdeme třísloviny, aminokyseliny, minerální látky, steroly, fytoncidy a polysacharid inulin, jehož obsah v stoupá na podzim (při diabetu je tedy nejpřínosnější kořen sbíraný na podzim).

    Podávání

    Nálev z čajové lžičky sekaného kořene na šálek vody užíváme dvakrát denně. Jeho hořkou chuť můžeme vylepšit citronem, medem.

     Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/pampeliska.html