Křupavé vanilkové rohlíčky:
Vynikající křupavé vanilkové rohlíčky na vánoční posezení. Byli výborné, doma mi to brali ještě z plechu. Velmi oblíbené na tyto svátky. Autor: Lacusin
SUROVINY
Těsto:
Dále budeme potřebovat:
POSTUP PŘÍPRAVY


Zapečená rýže s jogurtovou zálivkou:
Rýži propereme, zalijeme vodou a přivedeme k varu. Přidáme listy bobkového listu a vaříme do změknutí. Papriku omyjeme, zbavíme jádřince a pokrájíme na menší kousky, cibuli na kolečka. Máslem vymažeme zapékací misku a nasypeme pokrájenou zeleninu. Na ni vložíme tenký plátek másla a vložíme do předem vyhřáté trouby asi na 20 minut. Pečeme téměř na maximum. Během pečení občas promícháme, pokud by se zelenina připalovala, troubu zeslabíme. Mezitím si v misce smícháme vajíčko, jogurt, nastrouhaný sýr a podle chuti osolíme. Uvařenou rýži vmícháme k paprice s cibulí, přidáme bylinky popřípadě ještě sůl a zalijeme jogurtovou zálivkou. Troubu zeslabíme na 200 stupňů a dáme zapéct.
Zdroj: https://www.ferpotravina.cz/jidla-z-ryze/zapecena-ryze-s-jogurtovou-zalivkou
Rizoto se špenátem:
Ve větším hrnci na malé lžičce másla krátce orestujeme rýži s bobkovým listem, dokud zrnka nezbělají. Zalijeme vodou, přikryjeme pokličku a vaříme na mírném ohni podle návodu na obale. V hluboké teflonové pánvi rozpustíme máslo, na kterém orestujeme jarní cibulku dozlatova, přidáme mraženou zeleninu, sekaný špenát a osolíme. Vaříme pod poklicí za občasného míchání, dokud zelenina se špenátem nezměkne. Z uvařené rýže vyndáme bobkové listy, přidáme směs bylinek a řádně zamícháme. Hotové jídlo můžeme ozdobit nasekanou pažitkou, nastrouhaným sýrem či hoblinami z parmazánu.
Rýže, podobně jako těstoviny, je vhodným základem pro mnoho různých pokrmů. Obvykle než se začíná rýže vařit v hrnci, ji nejprve lehce opečeme na pánvi. Je to jedna z variant, jak si tuto pochutinu vylepšit jak vzhledově, tak i chuťově. Tento pokrm je velice rychlý, a proto se hodí nejen jako hlavní jídlo k obědu, ale také i pro hladové strávníky k večeři. Ještě je potřeba zmínit, že rýže se vaří v poměru 1:2. Chceme-li uvařit jeden hrníček rýže, budeme potřebovat dva hrníčky vody.
Zdroj: https://www.ferpotravina.cz/jidla-z-ryze/rizoto-se-spenatem
Rizoto se zakysanou smetanou na kari:
Rýži propláchneme a uvaříme ve vodě podle návodu uvedeném na obalu. Na másle opečeme na kousky pokrájený pórek, poté přidáme kukuřici a hrášek, osolíme a necháme chvíli povařit. Na závěr přidáme zakysanou smetanu, kari koření, promícháme a po pár minutách vaření přisypeme uvařenou rýži.
Zdroj: https://www.ferpotravina.cz/jidla-z-ryze/rizoto-se-zakysanou-smetanou-na-kari
Recept jako stvořený do podzimních plískanic, oranžová dýně a
feferonky Vám rozjasní den
Jemně nasekaný česnek, feferonku a zelenou petrželku dáme za studena do
pánve, na to rozložíme nakrájenou dýni, polijeme trochu olivovým olejem,
osolíme a začneme dusit za občasného míchání.
Je-li třeba, přidáme trochu teplé vody. Dýně se má rozvařit a udělat
hustší kašičku.
Mezitím si uvaříme těstoviny a když jsou ještě hodně „al dente“, scedíme
je, dáme na pánev k dýni a ještě asi minutku provaříme, za stálého
míchání.
Podáváme sypané strouhaným parmazánem.
Dýně byla oranžová, já snad ani jinou neznám.
Těstoviny byly penne rigate, ale to už je na vás, které si vyberete.
Vzkaz Miloškovi - pozor na zuby!
Dneska jsem to jedla u švagra a mohu říct, že je to vynikající!
Zdroj: https://www.labuznik.cz/recept/pikantni-testoviny-s-dyni/
1. Kolínka uvaříme v dostatečném množství osolené vody podle návodu na obalu. 2. Mezitím necháme okapat cizrnu. Cibuli a česnek nadrobno posekáme. Feferonky posekáme. Česnek spolu s cibulí a feferonkami osmahneme na oleji. Přidáme cizrnu, mleté chilli, kari, cukr, kokosové mléko, citronovou šťávu a kůru, bílé víno a 400 ml vody. Vaříme zhruba 1 min. 3. Škrob rozmícháme v malém množství studené vody a zahustíme jím omáčku. Přidáme kolínka, krátce prohřejeme a podáváme.
Zdroj: https://www.labuznik.cz/recept/testoviny-s-cizrnou/
Cizrna je plodem asi půlmetrové rostliny cicer beraní, která se pěstuje nejhojněji v Indii a Turecku. Cizrna (nebo také římský hrách) snižuje cholesterol a působí proti stresu. Obsahuje bílkoviny a vápník, často tak nahrazuje maso vegetariánům. Tato velmi vydatná, zdravá a chutná luštěnina má pod měkkou slupkou lahodnou dužinu s lehce sladkou, mléčnou a ořechovou chutí.
Cizrna se prodává sterilovaná v konzervě, sušená v sáčku nebo naklíčená na plastovém tácku překrytém folií. Je k dostání běžně ve větších supermarketech. Pohybuje se v různých cenových relacích. Levnější je cizrna sušená, ale její úprava je náročnější. Konzervovaná i naklíčená cizrna je připravená ihned ke zpracování.
Sušená cizrna se nejprve nechá alespoň na 1-2 dny nabobtnat ve vodě. Nejlepšího výsledku dosáhnete, když cizrnu necháte klíčit až 2 dny a pravidelně vyměňujete vodu. Je důležité, aby se voda při tomto procesu nezačala kazit! Po nabobtnání se cizrna slije, odstraní se tmavé, nevyklíčené kuličky a vaří se v čisté vodě 1-2 hodiny. Ačkoli cizrna nadýmá jen málo, doporučuje se vařit ji s různými bylinkami, např. s bazalkou, saturejkou nebo tymiánem. Pokud máte problémy s trávením, je dobré cizrnu pro lepší stravitelnost oloupat. Cizrnu je možné konzumovat i syrovou po naklíčení (takto upravená cizrna nenadýmá vůbec). Sterilovanou cizrnu pouze slijte z nálevu a propláchněte. Práce s takto koupenou cizrnou je tedy mnohem jednodušší. Chuť cizrny dobře ladí s kvalitními olivovými oleji, se sušenými rajčátky, s česnekem, koriandrem, římským kmínem, pečenými paprikami, ale třeba také s tofu. Hodí se na přípravu pomazánek, kaší, různých salátů, k těstovinám a do polévek. Velice známá je španělská polévka garbanzo, cizrnová kaše hummus nebo falafel.
Sušená a sterilovaná cizrna se skladuje v suchém a chladném prostředí. Naklíčenou cizrnu můžete nechat až týden v lednici, stejně tak otevřenou sterilovanou cizrnu.
Zdroj: https://www.labuznik.cz/ingredience/cizrna/
Nenápadný skvost! Kombinace sýru a pórku je jednoduše geniální. Salátek je skvělou tečkou, která jídlo vyladí k dokonalosti.
NA SALÁTEK
1 V pánvi na polovině másla duste osolený a opepřený pórek podlitý 1,5 lžící vody doměkka; asi 12 minut (podle potřeby podlévejte trochou vody, aby se nepřichytil).
2 Mezitím připravte salát: Promíchejte v míse ocet, hořčici a javorový sirup, osolte a opepřete. Promíchejte s mrkví a jablkem, pak posypte červenou řepou, ale už nemíchejte.
3 Na silném ohni rozehřejte grilovací pánev. Všechen chléb namažte po jedné straně zbývajícím máslem. Do odstaveného pórku vmíchejte sýr a pak směs rozdělte na nenamazanou stranu dvou chlebů, přiklopte zbývajícími tak, aby máslo bylo navrchu. Opékejte na pánvi asi 2 minuty z každé strany, aby se sýr roztavil. Vrchní chléb přitom tiskněte obracečkou, aby všechno drželo pohromadě.
4 Salát promíchejte a podávejte s tousty.
Snídaně: Jablečno-vločkové lívance
1 jablko, 2 vejce, 60 g jemných ovesných vloček, půl lžičky kypřícího prášku, mletá skořice,
ghí na pečení ( nebo olej).
Jablko oloupeme, zbavíme jadřince a najemno ho nastrouháme.
Přidáme vejce a rozmícháme. Přisypeme vločky, kypřící prášek a skořici.
Ze vzniklého hustšího těsta upečeme na pánvi s trochou ghí lívanečky.
Podáváme potřené marmeládlou, oříškovým máslem, tvarohem, polité javorovým sirupem nebo
se sezonním ovocem.
Já jsem si je dala potřené marmeládou a kysanou smetanou :-)
Dobrou chuť !
Pokud už jste někdy škvařili sádlo, možná s nelibostí vzpomínáte na umaštěnou kuchyni a drobné popáleniny od prskající tukové taveniny. Škvaření je holt někdy boj s nejasným vítězem. Nicméně pokud je vám odměnou pořádný hrnec sádla a navrch zlatavé a křupavé škvarky, rádi sádlu ten občasný mastný flíček na zdi odpustíte. Co když vám ale povíme, že to jde i jinak a bez slz, potu a krve? Přinášíme vám návod, jak vyškvařit sádlo v troubě, přičemž vůbec nebude potřebovat ani vaše zásahy, jako je míchání, ani váš dohled. Všechno se udělá zkrátka samo. Zní to dobře?
Zapneme si troubu, aby se předehřála na 150 stupňů Celsia.
Připravíme si dostatečně velký kastrol, který se vejde do trouby, případně dost vysoký pekáč. Nalijeme do něho trochu vody, sádlo nakrájíme na pravidelné menší kostičky a vhodíme je do hrnce. Vložíme hrnec do předehřáté trouby (nezakrýváme ho pokličkou ani čímkoliv jiným) péct asi na tři hodiny. Není třeba sádlo během přípravy jakkoliv míchat nebo kontrolovat. Lepší je dvířka trouby vůbec neotvírat, abyste uvnitř neztráceli teplotu.
Zatímco se sádlo škvaří v troubě, připravte si zavařovací sklenice i s víčky. Důkladně je sterilizujte vroucí vodou, případně je vytřete pastou z trochy vody a jedlé sody. Nejlepší je použít obojí.
Po třech hodinách vyjměte hrnec z trouby a odeberte část hotového sádla a nalijte ho do sklenic. Zbylé škvarky pak můžete ještě nechat dopéct do barvy, kterou si od nich představujete. Pak sceďte i zbytek sádla do připravených nádob, které musejí být dokonale čisté a suché. Do uzavíratelných nádob nasypejte také škvarky a všechno dobře zavíčkujte. Sklenice nemusíte otáčet vzhůru nohama, chladnoucí sádlo je přirozeně uzavře.
Zdroj: https://varimedobroty.cz/recept/domaci-sadlo-z-trouby/